1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. kürt sorunu tartışılamadı, tartışması sürüyor
kürt sorunu tartışılamadı, tartışması sürüyor

kürt sorunu tartışılamadı, tartışması sürüyor

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Diyarbakır'da yapılması planlanan Abant Platformu Sonuç Bildirgesi değerlendirme toplantısının iptal edilmesini değerlendirirken, Bölgenin demokratik arayışının büyük bir darbe aldığını belirterek, Bunun

A+A-

Diyarbakır'da, STK'lar tarafından düzenlenmesi planlanan Kürt Sorunu: Barış ve Geleceği Birlikte Aramak" sonuç bildirgesinin, tehdit ve baskı geldiği iddiasıyla iptal edilmesinin yarattığı olumsuz hava bir türlü dağılmıyor. STK'ların ve siyasetcilerin tepkisinin ardından bir tepki de Diyarbakır AK Parti Milletvekili Abdurrahman Kurt'dan geldi. Ziyaret sırasında, Diyarbakır'da yapılması planlanan Abant Platformu Sonuç Bildirgesi değerlendirme toplantısının iptal edilmesini değerlendiren Kurt, Bölgenin demokratik arayışının büyük bir darbe aldığını söyledi. AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Abdurrahman Kurt ve Kutbettin Arzu ile AK Parti İl Başkanı Ahmet Fikret Öcal, Diyarbakır Söz Gazetesi'ne nezaket ziyaretinde bulundu.  Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Altındağ ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Büyüktimur ile görüşen Milletvekilleri Kurt ve Arzu, AK Parti Hütümeti'nin bölge ve ülke genelinde Cumhuriyet tarihinde yapılmayan hizmetlere ve ilklere imza attığını savundular.

Bölge demokrasisi yara aldı

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Diyarbakır'da bazı STK'lar tarafından yapılması planlanan Abant Platformu Sonuç Bildirgesi paralelinde "Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği birlikte Aramak" konulu panelin PKK tarafından gelen tehdit ile iptal edilmesini değerlendirdi. Kurt,

Biz düşünceyi, özgür ifadeyi, temel hak ve özgürlüklerine ait tüm yansımaları savunduklarını ifade ederek, "Devlet bunları vermediği için haklıydık. Oysa şimdi bakıyorsunuz ki, bugünkü sistemde Devlettin geldiği nokta bunun iddia eden kesimin çok önüne geçmiş. Bunu nasıl izah edeceksiniz. Bunun adına geçmişte faşizm diyorduk, bugün yeni bir isim mi bulacağız. Birileri bunu yaptığı zaman, devlet yaptığı zaman bunu faşizm olarak ifade ederken kendileri yaptığı yaptığı zaman benim faşizm demokrasimidir diyecek. Buda ciddi paronayadır. Bakın, böyle bir toplum ileri gidemez. Sorunları da çözemez, Bunun adı Demokrasi mücadelesi asla olamaz. Bölgennin demokratik arayışı büyük bir darbe almıştır. Büyük bir kırılmadır bu bence. Bu anlamda insanlar tekrar düşünmelidir. Yıllarca gelin burada konuşalım dedik. Konuşanlar çıkmaya başladı. Abant platformunun sonuç bildirgesi, ürettiği değerler ortadadır. Demokratik Cumhuriyet denen şeyin çok daha ötesinde şeylerin söylendiği ortadadır. Hiçbir şekilde sistem yalakalığı oluşmadır" dedi.

Korku ve fantazi siyaseti

"Bizim demokrasi ile bağlantılı olarak gördüğümüz kimlik problemi dediğimiz kendine ait kimliği ifade etme ile ilgili problemiydi" diyen Kurt,  şöyle dedi: "Bunu da özetle hep Kürt sorunu olarak ifade ettik. Ve Bu Kürt sorunu dediğimiz şey Türkiye'deki demokrasi eksikliğinin çok büyük bir yansımasıydı. Bu anlamda Türkiye'de demokrasinin gelişmesi bunun önünü açmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin geçmişinde hep korkular ve fobiler, fantaziler üzerine kurulu bir siyaset anlayışı vardı. Bu korkularımızla hep kendi insanımızın özgürlük kazanımlarından korkmamızı getirmişti Siyaset anlayışımıza. Ve Türkiye'nin dış politikası böyle şekillenince Irak'taki kazanımlar burada hep kayıpmış gibi algılanıyordu. İşte bu sıfır problem sorunu ülkemizinde onların kazanımlarını kendi kazanımları olarak görmesi getirecek bir süreci aşaçaktır. Irak Kürdistanındaki insanlarımız, eğer bu Türkiye'nin sıfır problem politikası ilebirlikte süreç içerisinde geçmişte lyaşadıkları sıkıntıları yaşamazlarsa onlarda dahil olacaklardır buraya. Dolayısıyla Türkiye onların kazanımları ile güçlenecek onlarda TÜrkiye'de Demokrasinin güçlenmesi ile güçlenecekler. Buda Bölge insanının çok istediği bir şeydir"

ABD'de seminerler var

Kurt, Amerika'da Türkiye'nin iç politikası, dış politikası ve dış politikasını şekillendiren iç politikası üzerine seminerler verdiğini belirterek, "Gördüm ki, Türkiye, Kürt sorunu Ermeni sorunu gibi temeller üzerinden tanınıyor. Bu iki ana konu üzerinde öğrencilerin çok yoğun soruları vardı" dedi.

Kürtler kazanılmalıdır

Türkiye'nin unsurları içine bakıldığında Kürtlerin olduğunu vurgulayan Kurt, sözlerini şöyle tamamladı: "Kürtleri kazanamış bir Türkiye'nin Ortadoğu'da bir güç olabilmesi küresel bir aktör olabilmesi hayaldir. Bu anlamda gerçek bir beklenti varsa küresel bir aktör olma adına bu kürtlersiz olmaz. Türkiye'nin demokrasisinin gelişmesi açısından önemli bir noktadır. Bu bizi umutlandırıyor. Bu anlamda ben yeni siyasetlerin gelişeceğine inanıyorum. Bizim iki ana problemimiz olan kimlik ve kişilik probleminin önünü açacağız.

Kutsal olan devlet değil, milletir

Biz bu bölgenin alan el olmasını istemiyoruz artık. Alan el olmak zorunda değiliz. Bizim buna Devletin uyguladığı yanlış politikalar mahkum etti. Bizim kendi içimizdeki siyasetcilerimiz büyük bir vebali vardır. Vatandaşı güçlendiremeyen devletin kendisi güçlenmez. Vatandaşın gücü devlete olan bağlılığı, ancak devletin ona gösterdiği saygı ile ölçülebilir. Eskiden devlet için millet söylenirdi, ancak şimdi kutsal olan devlet değildir. Kutsal olan milletir. Millet içindevlet vardır. Sistemin kollarının değşimesi gerekir.

Sağlıkta dev yatırımlar

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu ise, Diyarbakır'da sağlık alanında büyük bir dönüşüm ve değişimin olduğuna işaret ederek, "Daha önce bir hastane 15-20 yılda bitiriliyordu. Bizim dönemimizde bir hastane yaptırılıyor. 80 bin metrekare kapalı alan ki, Diyarbakır'Daki Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan bütün sağlık tesislerinin toplamı 80 bin metrekare değil. Bu 16 ay gibi kısa bir sürede bitecek. Bu ak partinin hem süratini hnem de sağlıktaki dreğişimi ve dönüşümünü gösterir. Yine daha önce 13 yıl önce başlanılmış olan SSK'a ait bir hastane inşaatı vardırn. AK Parti iktidara geldikten sonra bu sağlıkta dönüşüm sürevi içerisinde bütün sbağlık sektörünü tek çatı altında toplanınca o hastanede sağlık bakanlığına geçti. Ve onunda normal süresi 2010'da bitmesi gerekirken, biz ona yine ek ödenek ayırarak bu yıl tamamlıyoruz. 320 yataklı. Diyarbakır'da, oda yaklaşık 40 bin metrekaredir. toplam 120 bin metrekare sağlık tesisleri hizmete giriyor. İlçe hastanelere yapıyoruz" dedi. 

Duble yollara 126 trilyon

Cumhuriyet dönemi boyunca yapılmayan duble yollar yapılmaya başlandığına değinen arzu, "Ve Diyarbakır'da bundan nasibini alıyor. İlk defa 126 trilyon ek ödenek geldi. Eskiden 3-5 ay geçikmeli müteahitler alacaklarını alıyordu. Şimdi ise Karayolları Bölge müdürlüğü para var, çok işinyapıyor diyor. Önümüzdeki yıl içerisinde Diyarbakır-Elazığ, Diyarbakır-mardin, Diyarbakır-Şanlıurfa ve Diyarbakır-Bitlis yolu duble yol olarak hizmete girecek" şeklinde konuştu,

Bölgenin kaderini değiştirecek 

Arzu, Sulama kanallarının Bölgenin kaderini değiştireceğini ifade ederek, "Diyarbakır'da 1984'te ilk sulama kanalı ihalesi yapılmış. Daha sonra  94-96 yılları arasında sulama kanalı ihalesi yapılmış. 202 km'nin sadece 40 km'si ihale edilmişti. Ödenek az olduğundan ancak yüzde 50'lere gelmişti. Ödenek geldi bu sulama kanalları önümüzde yıl bitecek. Yapılmayan 202 km içinde ihale talimatı gelmiş. 3 parça halinde 750 trilyona ihalesi yapılacak. Önümüzdeki ay ihaleye çıkacak. İhalenin yapılması içinde 75 trilyonluk ödenek gönderildi. 300 bin hektar alanı sulanmış olacak. Bu da Cumhuriyet dönemi boyuncayapılanın 10 bin katıdır. Bu bölgedeki hem işsizlik hem üretim anlamında, tarımın sanayiyi dönüşmesi anlamında destek verilecektir" diye konuştu.

Halk tevecüp gösteriyor

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Fikret Öcal da, AK Parti'nin Türkiye'nin her ilinde, ilçesinde ve beldesinde olan bir parti olduğunu belirterek, "15-20 gün içinde 6 İlçe kongresi yaptık. Bu ilçelerde coşkuyu, AK Parti'ye tevecühhü gördük. Bunun karşılığında AK Parti'nin yaptığı hizmetolduğu da ortadadır. Çünkü, AK Parti'nin yaptığı hizmetleri en iyi bilen vatandaşı kendisidir., Bundan dolayıda ilçelerde yaptığımız kongrelerde de çevre köylerden de cok ciddi katılım görüyoruz. Bubizi mutlu ediyor. AK Parti'nin doğruyolda olduğunu ispatı ve gerçeği ortadadır. BElediye başkan adaylığı ile igili isim yok. Başarılı olmak istiyoruz. Yerelde iyi bir hizmet edeceğine inanıyoruz. Talibiz. Şuan için adaylık konusunda bir çalışma yok. En iyşi adaşyı bulma noktasında elimizden geleni yapacağız" dedi.