1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Kürt sorunu bitti!'
'Kürt sorunu bitti!'

'Kürt sorunu bitti!'

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 2002'ye kadar olan süreçte Kürt sorunun tek sebebinin Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) olduğunu iddia etti. Kürt sorunun yapılan yeniliklerle sona erdiğini, Kürtlerin Türklerle eşit vatandaşlık haklarına sahip hale

A+A-

Kürtlerin Cumhuriyet'in kurulmasından bu yana ötekileştirip sürgün edilen, dilleri inkar edilen bir toplum olduğunu söyleyen İçten, Kürt halkının işkencelere ve faili meçhul cinayetlere maruz kaldığını dile getirdi. İçten, bunlara rağmen Kürtlerin barış fırsatını kaçırmaması gerektiğini kaydetti.

Kürt ve Türkün birbirinden farklı olmadığını şehitlerin ve ölen vatandaşların hepsinin Türkiye'nin vatandaşı olduğunu belirten İçten, “Aynı topraklarda yan yana mezarlarda uyumaktalar. Bakın Çanakkale'ye, Bakın Dumlupınar'a, Bakın Yemen'e, Bakın Kıbrıs'a. Aynı bayrak altında birlikte yaşıyoruz. Edirne'deki vatandaşımız ile Hakkari'deki vatandaşımız aynı haklara sahip.” dedi. Faili meçhul ve işkencelere de değinen İçten, “Her türlü işkence ve zulümleri yapan derin devlet anlayışları bugün cezaevlerinde adalete ve vicdanlara hesap vermektedirler.” ifadesine yer verdi.

KÜRT SORUNU BİTTİ, TERÖR SORUNU BAŞLADI

AK Parti'nin baskı, zulüm ve asimile politikalarını bitirerek Kürt hakları noktasında Kürt sorununu bitirdiğini savunan İçten, insan hakları ve hürriyetleri bakımından Kürtlerin ve Türklerin eşit vatandaşlık seviyesine ulaştığını dile getirdi. İçten, Kürt sorunu ile ilgili şu tespitte bulundu: “Geldiğimiz noktaya baktığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, 'Kürt sorunu bitmiş, Terör sorunu kalmıştır.”

Derin devletin yanlış işler yaptığının altını çizen İçten, “Doğrudur ama bu zulmü sadece Kürtlere değil, Türkiye'de yaşan herkese, Müslümanlara, gayri müslimlere, Alevilere, Lazlara, Çerkezlere, Ermenilere kısa tüm inanç ve ırklara yapmıştır. Sağı da solu da tokatlamış on binlerce insanı yerinden yurdum etmiş, özgürlükleri kısıtlamıştır. Bizler ne dün ne de bugün bize yapılan zulümlere terörle karşılık vermedik. Hakkımızı illegal hele ki, insan öldürerek aramadık.” şeklinde konuştu.

Terörün Kürtlerin ailelerini parçaladığı tespitinde bulunan İçten, “O kirli el kimlere değmişse ya mezara, ya hapse ya da sonu olmayan bir yola girdi. Aynı evde bir çocuğu dağda, bir çocuğu askerde ölen Kürt annelerine sarıldık ve birlikte gözyaşı döktük.”

2002 YILINA KADAR KÜRT SORUNUN TEK SEBEBİ CHP'İDİ

CHP kendini hala 1940'lı yıllarda zannettiğini kaydeden İçten, ülkede 2002 yılına kadar devam eden Kürt sorunun tek sebebi CHP yönetimi olduğunu iddia etti. İçten, şöyle konuştu: “Ülkeyi sadece batıdan ibaret gören, Kayseri'den öteye oy alamayan ve tabela parti konumunda olan siyasi partiler zaten bu ülkenin doğusundan vazgeçtiklerini ispatlamışlardır. Doğuda yaşayan halkı kendinden görmeyenlerin, bu ülkenin tamamında laf söyleme hakları yoktur. Önce gitsinler Diyarbakır'dan Mardin'den Şanlıurfa'dan oy alsınlar. Vatanın bu coğrafyasında oy alamayanlar aslında bu coğrafyadan vazgeçtiklerini ispatlamış oluyorlar.”

İçten, sorunların çözülebilmesi için Doğu'nun daha iyi anlanabilmesi için batıda yaşayanları yaz tatillerini geçirmeleri için Güneydoğu ve Doğu Anadolu'ya beklediğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT