1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt sermayesine çağrı
Kürt sermayesine çağrı

Kürt sermayesine çağrı

DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Almanya'nın Frankfurt kentinde Kürt işverenleri ile bir araya geldi.

A+A-

Avrupa'da Kürtlerin yaşadığı bölgelerde yatırım olanaklarını araştıran, yatırım olanakları ile ilgili üyelerine hizmet sunan, Kürt işverenleri bir araya getirip Avrupa ağırlıklı, dünya sermayesi ve Kürt sermayesini buluşturmayı hedefleyen Avrupalı Kürt İşverenler Birliği tarafından organize edilen toplantı düzenlendi.

Birlik Başkanı Hasan Ferhat Yirik ve Başkan Yardımcıları Seyfi Doğan ile Naim Kılıç'ın da katıldığı toplantıya, merkezi Frankfurt'ta bulunan Birlik üyesi yaklaşık 100 işveren katılım sağladı.

KÜRT SERMAYEDARLARLA GÖRÜŞME

Toplantıda konuşan Dtso Yönetim Kurulu Başkanı Sayar, Kürtlerin yaşadığı coğrafyalarda büyük acılar yaşandığını, yaşanan baskılar sonucu ekonominin de büyük zarar gördüğünü belirtti. Ülkesini terk etmek zorunda kalan ve Avrupa'ya göç eden Kürtlerin iş yaşamında bugün söz sahibi olduklarını ve binlerce Kürt şirketlerinin Avrupa'da var olduğunu belirten Sayar, "Bu bağlamda siz Kürt işverenlerin, doğduğunuz toprakları unutmamanız ve vefa borcunuzu ödemek için kendi topraklarınıza yatırım yapmanız gerekiyor. Biz buradan Avrupa'daki Kürt işverenlerimizi yatırıma davet etmek istiyoruz. Gelin yıllarca büyük acıların yaşandığı Kürt coğrafyasını birlikte kalkındıralım" dedi.

Daha sonra işverenlere Diyarbakır ilinin sosyo-ekonomik yapısı, yatırım avantajları ve yatırım için sunulan destekler ile ilgili sunum yaparak, ekonomik fırsatlar hakkında detaylı bilgiler verdi. Meclis Başkanı Celalettin Birtane ise yaptığı konuşmada, Diyarbakır ve bölge illerinin stratejik olarak komşu ülkelere yakınlığı ve zengin kaynakları ile yatırım açısından önemli avantajlarından bahsederek, sınır kapılarının ticareti olumsuz etkilediğini özellikle Türkiye - Rojava sınır kapılarının açılması gerektiğini belirtti. Ekonomik kalkınmada üretim yapmanın önemine değinen Birtane, yatırım yapmak isteyen işverenlere de oda olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

DİYARBAKIR'A YATIRIM ÇAĞRISI

Gün boyu süren toplantıda Ekonomist Ahmet Pelda, Kürt dünyasının ekonomik durumu hakkında bir sunum yaptı. Genel ekonomik veriler ve bölgenin gelecek vaat eden sektörleri ile ilgili bilgi veren Pelda, yapmış olduğu sunumda Ortadoğu'nun ekonomik kaynakları açısından zengin bir alan olduğunu belirtti.

Avrupalı Kürt İşverenler Birliği Başkanı Hasan Ferhat Yirik ise yapmış olduğu konuşmada, Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası heyetinin yapmış oldukları ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

"Yıllar önce yaşanan acılardan dolayı, zorunlu olarak yaşadığımız topraklardan göç etmek durumunda kaldık. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde uzun süre var olma savaşı veren ve artık ciddi bir ticari Güce sahip olan biz Kürtler, artık kendi topraklarımıza olan vefa borcumuzu ödemek zorundayız. Bunun en güzel yöntemi de, doğup büyüdüğümüz topraklarda yatırım alanları oluşturarak, orada yaşayan insanlarımıza istihdam şansı sağlayıp, Kürt halkının kalkınmasına katkıda bulunmaktır." Yirik, bu amaçla Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası ile ortaklaşa çalışmalarını sürdüreceklerini ve en kısa zamanda Diyarbakır'a toplu bir ziyaret gerçekleştirerek somut adımların atılacağını dile getirdi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT