1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt sanatçılar anıldı
Kürt sanatçılar anıldı

Kürt sanatçılar anıldı

Kürt sanatçılar Ali Temel ve Hozan Serhat, Dicle-Fırat Kültür ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

A+A-

Kürt sanatçılar Hozan Serhat ve Ali Temel, Dicle-Fırat Kültür ve Sanat Merkezi öncülüğünde Cegerxwin Kültür Merkezi'de düzenlenen etkinlikle anıldı.

Anmaya Ali Temel ve Hozan Serhat'ın yakınları, çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve BDP Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri katıldı. Anma etkinliği öncesinde demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından Temel ve Serhat'ın yaşamını anlatan sinevizyonun gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Ali Temel'in kardeşi Faysal Temel, kardeşi Temel'in lise yıllarında “özgürlük mücadelesi” ile tanıştığını belirterek, “Kardeşim, Kürt özgürlük mücadelesinde büyük bedeller ödeyen ve mücadeleyi bugüne taşıyan Hayri Durmuş ile tanıştıktan sonra mücadelesine daha sıkı sarıldı” dedi. Kardeşinin cezaevinde kaldığı yılları anlatan Temel, “Kardeşim büyük işkencelerden geçirildiğinde, artık herkesin kendisinden umudu kestiği anda kalkıp şarkı söyleyerek, halay çekti” dedi.

Temel'in ardından konuşan Hozan Serhat'ın kardeşi Arif Alpdoğan, kardeşi ile ilgili anılarını paylaşarak, “Biz daha çok küçükken benim bir sazım vardı. Bazı günler eve geldiğimde kendi sazımın sesini duyardım, Serhat'ı saz çalarken gördüğümde çok şaşırırdım, çünkü daha eli sazı kavrayamazken saz çalardı” dedi.

Anma etkinliği, Koma Nujiyan, Ahmet Farqîn, Arif Alpdoğan ve Dılovan'ın Temel ve Hozan Serhat ezgilerini seslendirmesiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT