1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürt partileri ‘çözüm konferansı’ düzenliyor
Kürt partileri ‘çözüm konferansı’ düzenliyor

Kürt partileri ‘çözüm konferansı’ düzenliyor

Kürt partileri, 6-7 Şubat’ta Diyarbakır’da “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi Konferansı” düzenleyecek.

A+A-

Çok önemli isimleri bir araya getirecek olan konferansta ‘Kürt ve Kürdistan Sorununun Tanımlanması’, ‘Savaşın Çözümsüzlüğü ve Tahribatları’, ‘Çözüm Perspektifi ve Yolları’ başlıklarında üç önemli gündem maddeleri tartışılacak. Konferansta Prof. Dr. Mücahit Bilici, DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, Strateji Uzmanı Roj Mamendi gibi isimler görüşlerini aktaracak.
 
 
Kürt partileri, 6-7 Şubat’ta Diyarbakır’da “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi Konferansı” düzenleyecek. Konferansta son zamanlar Silvan, Cizre, Nusaybin, Sur ve diğer Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalar ele alınacak. Panelistlerin sunumları sonrası konferans katılımcılarının “interaktif” olarak tartışmalara katılacağı bildirildi. Konferansta ‘Kürt ve Kürdistan Sorununun Tanımlanması’, ‘Savaşın Çözümsüzlüğü ve Tahribatları’, ‘Çözüm Perspektifi ve Yolları’ başlıklarında üç önemli gündem maddelerini Prof. Dr. Mücahit Bilici, DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, Strateji Uzmanı Roj Mamendi gibi isimler görüşlerini aktaracak.
 
 
Yurtsever Bilincin Yüksek Olduğu Kentlerimiz Boşalıyor
 
Söz konusu 3 gündem maddesiyle ilgili 3 ayrı oturum düzenlenecek. Konferans ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:
 
“Kürd ve Kürdistan sorununun çözümü konusunda gerçekçi bir programın yokluğu ve sorunun çözümü doğrultusunda gösterilen çabaların samimiyet ve ciddiyetten uzak olması nedeniyle, Haziran 2015 seçimlerinden sonra, şiddet Kuzey Kürdistan’ı yeniden etkisi altına aldı. Varto, Silvan, Cizre, Nusaybin, Sur vd. ile devam eden, tarihi kültürel miraslarımız dâhil kentlerimizin yakılıp yıkıldığı, insanlarımızın katledildiği süreç herkesin gözü önünde devam ediyor. 1990’lı yıllarda Kürdistan kırsalı boşaltılırken bugün ise süren çatışmalar nedeniyle yurtsever bilincin yüksek olduğu kentlerimiz boşalıyor.
 
 
Ekonomik Kriz Artarak Derinleşiyor
 
Ekonomik kriz artarak derinleşiyor. Esnaf ve sanatkârlarımız da yoksullar ordusuna katılmaya başladı. Açlık ve yoksulluk had safhada. Barınma sorunu kış ortasında korkunç bir boyutta. Kamusal altyapı tahrip olduğundan su, elektrik vb. hizmetlerden insanlarımız faydalanamıyor Eğitim ve öğretim özgürlüğü durma noktasında. Serbest dolaşım özgürlüğü yok. Çatışmanın birinci derecedeki mağdurları siviller ve özelliklede çocuklar psikolojik travma ile yüz yüze. Ülkemizde bunlar yaşanırken, iç ve dış kamuoyu sessiz. BM, AB, uluslararası insan hakları kuruluşları görevlerini yerine getirmiyor. Türkiye halkları ise seyirci, daha da önemlisi halkımız da seyirci duruma düşürüldü. Bu durum daha fazla sürdürülemez, acilen bir çözüm yolu bulunmalıdır. Çatışma haline son verecek, siyasal çözümün yolunu açacak acil kimi adımların atılması epeydir kendini dayatmış durumda.
 
Öncelikle;
 
Devletin kentlerimizde, kırsalda ve “sınır ötesi”nde sürdürdüğü savaş ve operasyonları derhal durdurması için; PKK’nin kentlerdeki silahlı ‘’özyönetim’’ ve hendek uygulamasını sonlandırması için; güçlü bir sesin, ortak bir iradenin “savaşa hayır barışçıl siyasal yolla çözüm hemen şimdi” diyerek iç ve dış kamuoyu yaratmanın bugün yaşamsal önemi bulunuyor.
 
Bu amaçla;
 
6. – 7. Şubat 2016’da barış çağrısının sesi ve birleşik iradenin ürünü olarak, ‘’Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi Konferansı’’ başlığıyla Diyarbakır’da iki gün sürecek bir Konferans düzenlenecektir. Konferans şu gündemle toplanacaktır:
 
a-Kürt ve Kürdistan sorununun tanımlanması,
b-Savaşın çözümsüzlüğü ve tahribatları,
c-Çözüm perspektifi ve yolları.
 
Yukarıdaki 3 gündem maddesine ilişkin 3 ayrı oturum yapılacaktır. Panelistlerin sunumları sonrası Konferans katılımcıları da interaktif olarak tartışmalara katılacaktır. Konferans katılımcıları; Kürdistanlı siyasal parti ve örgütlerin temsilcileri, STK temsilcileri, çatışmaların olduğu yerleşim yerlerinden tanıklar, akademisyenler, aydınlar, akil insanlar.
Sıdkı Zilan (Azadi Hareketi Genel Sekreteri) Sinan Çiftyürek (ÖSP Genel Başkanı)


Mustafa Özçelik (PAK Genel Başkanı) İbrahim Halil Baran (PAKURD Dönem Sözcüsü) Sertaç Bucak (PDK-BAKUR Genel Başkanı) Mesut Tek (PSK Genel Sekreteri)”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler