1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürt partileri birleşti
Kürt partileri birleşti

Kürt partileri birleşti

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) ile Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP) dün tek çatı altında toplandı.

A+A-

KADEP ve T-KDP yöneticileri dün Diyarbakır’daki Mitanni Otel’de düzenledikleri resepsiyon ile her iki partinin birleştiğini ve KADEP’in T- KDP’nin  çatısı altında siyaset yapmaya devam edeceklerini duyurdu.
 
Programa Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) İçişleri Sorumlusu ve Irak Parlamentosu milletvekili Ahmed Kani, KDP Politbüru üyesi Ali Awni, Qazi Muhammed’in oğlu ve Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Sekreteri Ali Qazi, Rovajava’dan ENKS üyesi Abdülsetar Temo, Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Mesut Tek, PAKURD Dönem Sözcüsü İbrahim Halil Baran, Azadi Hareketi Genel Sekreteri Sıtkı Zilan ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
 
KDP’yi konu alan sinevizyon gösteriminin yapıldığı programda, T-KDP Genel Başkanı Kardaş bir konuşma yaptı. Ortadoğu’da 50 milyon nüfusa sahip olan Kürtler’in 240 ülke arasında topraksız yaşadığını söyleyen Kardaş, Kürt milletinin tarihi, kültürü ve dilinin yasak olduğunu belirtti. Kardaş, “Allah bizim de hak ve hukukumuzu vermiştir. Diğer ulus ve milletlerin hepsi devlet sahibidirler.  Bundan dolayı biz, adımızla devlet sahibi olmamız için davamızı sürdürmeliyiz” dedi.
 
Parti programlarının tüm Kürtler’i kapsadığını sözlerine ekleyen Kardaş, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Biz sadece kendi haklarımızı değil, her ulusun haklarını savunuyoruz. Partimizin temeli 1965, 1957, 1946 ve 1945 ruhu üzerine atılmıştır. Bundan dolayı partimizin kapıları tüm Kürtler’e açıktır. Tüm Kürtler’in evlerini yeniden dizayn etmesi gerekir.”
 
KADEP Başkanlık Divanı: Birleşme kararı yok
 
KADEP ile T – KDP’nin, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi adı altında birleşmesine ilişkin haberleri daha önce KADEP Başkanlık Divanı yalanlamıştı.
 
KADEP Başkanlık Divanı’ndan yapılan açıklamada şöyle denilmişti:
 
“Son zamanlarda partimiz KADEP’in KDP-T ile birleşme kararı aldığı şeklinde basın yayın organlarından öğrenmiş durumdayız. Partimiz KADEP’in karar organları olan Başkanlık Divanı, Parti Meclisi ve partimizin kongresinin birleşme kararı bulunmamaktadır.”

(Rüdaw)

HABERE YORUM KAT