1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt gazeteciler Baydemir`i ziyaret etti
Kürt gazeteciler Baydemir`i ziyaret etti

Kürt gazeteciler Baydemir`i ziyaret etti

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti`nin (GGC) davetiyle Erbil-Diyarbakır dostluk köprüsü oluşturmak amacıyla Diyarbakır`a gelen 25 gazeteci Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir`i ziyaret etti.

A+A-
GGC'nin organizasyonuyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde spor yazarları, yorumcuları ve muhabirlerinden oluşan 25 gazeteci Diyarbakır'a geldi. Diyarbakır'daki gazetecilerle buluşma, mesleki bilgi ve becerilerini paylaşma amacıyla gelen gazeteciler Baydemir'i ziyaret etti. 
 
Konuklarını çiçek vererek karşılayan Baydemir, kendilerini Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. GGC Başkanı Veysi İpek, bu tür buluşmaların Kürt fobisinin ortadan kalkmasına ve önyargıların yıkılmasına vesile olduğunu söyledi. Halen fikirlerinden dolayı cezaevlerinde tutuklu bulunan meslektaşlarını anımsatan İpek, arkadaşlarının dışarı çakmasını dilediklerini ifade etti. İpek, mesleki dayanışmayı pekiştirdikleri konuk gazetecilerle birlikte GGC ile Kayapınar Belediyesi'nin bu yıl 10'uncusunu düzenlendikleri futbol turnuvasında dostluk maçı yapacaklarını bildirdi.
 
Baydemir, yeryüzünün ve dünyanın tek olduğunu dolayısıyla sınırların anlamsız olduğunu belirterek, “İnsanlığın yüreğinde sınırlar yoktur. Emin olun sınırları ortadan kaldıran en önemli araçlardan biri de spordur. Sporu bir yaşam tarzı haline getirmek lazım. Spor barıştır, kardeşliktir. Sizin bu çalışmanız da barışa katkıdır" diye konuştu. Bu gidiş gelişlerin fazlalaşması dileğinde bulunan Baydemir, Diyarbakır'daki gazetecilerin de Erbil'de bulunacağı bir organizasyon yapma önerisinde bulundu.  Görüşmenin ardından gazeteci heyetin temsilcisi Huner Ömer Baydemir'e bir tablo hediye ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi. Baydemir de gazetecilere içinde Diyarbakır'ı tanıtan kitap ve materyal bulunan çantalar armağan etti.

HABERE YORUM KAT