1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt gazeteci ve siyasetçiler Büyükşehir'de
Kürt gazeteci ve siyasetçiler Büyükşehir'de

Kürt gazeteci ve siyasetçiler Büyükşehir'de

Haftalık yayınlanan bir gazetenin düzenlediği panele katılmak üzere kentimize gelen, aralarında milletvekili, danışman, gazeteci, akademisyen, öğretmen ve siyasetçinin bulunduğu 30 kişilik bir heyet, Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak'ı ziyaret etti.

A+A-
Haftalık yayın yapan bir gazetenin etkinliğine katılmak üzere kentimize gelen, aralarında Parlamenter Muayyed Teyip, Kürdistan Bölge Başkanlığı Danışmanı Zirek Kemal, akademisyen Behruz Sucaci, Dr. Musa Kaval, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kültür Bakanlığı Müsteşarı Fazıl Caf, Yazar Murteza Heyderi, Yazar/yayıncı Azad Barzanci, sanatçı Nilüfer Akbal, Basnews Medya Grubu Sorumlusu Botan Tahseen ve Bas Nuçe Gazetesi Yayın Yönetmeni Faysal Dağlı'nın da bulunduğu 30 kişilik bir heyet, bugün saat 11.00'da Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak'ı ziyaret etti.
 
Ziyarette, Güneyde ve diğer parçalarda Gültan Kışanak'ın sevilen birisi olduğu ve mücadele geçmişinin bilindiğine dikkat çekilerek, Diyarbakır'ın bir kadın başkan tarafından yönetilmesinden duyulan mutluluk dile getirildi. Kürt siyasetinin bunca emeği sonrasında yönetim ve siyasette bir model ortaya çıkarttığı, bu mücadelenin ve modelin tüm parçalar tarafından ilgiyle izlendiğinin belirtildiği ziyarette, belediyenin sunduğu hizmetlerin sadece bir hizmet olarak değil, ulusal görev olarak görülmesi gerektiği vurgulandı.
 
'Önemli bir döneme tanıklık ettik'
 
Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak ise Kürt basınının 150 yıllık bir tarihi olduğunu, Kürtlerin verdiğin mücadelenin ve çektiği acıların, çıkarılan yayınlardan anlaşılabileceğini söyledi. Kendisini hala bir belediye başkanından çok gazeteci olarak gördüğünü ifade eden Kışanak, en zor, fırtınalı, ölümün kol gezdiği yıllarda gazetecilik yaptığını belirterek, “O dönem 26 gazeteci arkadaşımızı katlettiler. Kaybedilen arkadaşlarımız oldu. Ama önemli bir döneme tanıklık ettik ve parçası olduk. O nedenle bugünlerde de Kürt basınına önemli sorumluluklar düşüyor.” dedi.
 
Saldırılar karşısında dört parçada erkekli-kadınlı mücadele verildiğini hatırlatan Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasi görüş farklılıklarına rağmen yan yana durmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Siyasetin dili sert ve hırçındır. Ancak ulusal basın bunu bilmeli, daha duyarlı olmalıdır.”
 
(Diyarinsesi.org BB)
 
 

HABERE YORUM KAT