1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt Dili Bayramı'nın programı açıklandı
Kürt Dili Bayramı'nın programı açıklandı

Kürt Dili Bayramı'nın programı açıklandı

DTK Dil ve Eğitim Komisyonu, 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolaysıyla yapacakları eylem ve etkinliklerin programını açıkladı.

A+A-

15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolaysıyla Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Dil ve Eğitim Komisyonu, DTK Konferans Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda gün kapsamında düzenlenecek eylem ve etkinlikler açıklanırken, salona "Zimanek azad, jiyanek azad" yazılı dövizler asıldı. Basın toplantısına, KURDÎ-DER ile DTK Dil ve Eğitim Komisyonu üyeleri katıldı.
 
KURDÎ-DER Genel Sekreteri Nuri Erdoğan, Türkiye'nin yüzyıllık tarihinin, inkar, imha ve asimilasyon tarih olduğunu ileri sürerek, Cumhuriyet'in en başından itibaren "tek devlet, tek bayrak, tek dil, tek millet" yaratma projesinin halklara büyük bir baskı, sindirme ve yok etme stratejisi temelinde günümüze kadar uygulandığını öne sürdü.
 
“Halk anadiline sahip çıkıyor”
 
Anadilin bir toplum için olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Erdoğan, anadil bir halkın kimliği olduğunu ve dili yok sayılan bir halkın kimliğinin de yok sayıldığını söyledi.

Erdoğan, “Kürt halkının anadili üzerinde büyük bir inkar, imha ve asimile etme politikaları baskı ve şiddetle devam etmektedir. Ancak büyük bir şiddet, imha ve asimilasyon politikalarına karşı halkımız da büyük direnmektedir. Kürt halkı kendi varlığı ile eş anlamlı gördüğü, binlerce yıllık bir mücadele ve emeğin sonucunda yarattığı anadilini yaşatmak ve geliştirmek için büyük bir direniş yürütüyor. Toprağına ve anadiline sahip çıkıyor” dedi. Halklarının, bu tarihi direnişten güç ve cesaret alarak çok daha örgütlü, çağdaş ve bilimsel yöntemlerle anadillerini ve kültürlerini yaşatma ve geliştirme direnişini kurumsallaştırarak, tüm Ortadoğu'ya ışık tutacak demokratik bir toplumu inşa etme çabasında olduğunu söyleyen Erdoğan, anadillerinin özgürlüğünü toplumsal-ulusal özgürlüklerinin temel güvencesi olarak görüldüğünü kaydetti.
 
15 Mayıs Kürt Dili Bayramı'nda yapılacak eylem ve etkinliklerin programı şöyle:
 
“10 Mayıs saat 13.00'da Ofis Semti'nde bulunan Postahane'den tutsaklara kart gönderilecek. Saat 15.00'te ise, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda "Masîreşka Biçûk" adlı tiyatro gösterimi yapılacak.


* 13 Mayıs saat 15.00'te Ali Erel Okulu'nda çocuklarla ağaç dikme, yüz boyama, erbane ve palyaço etkinlikleri düzenlenecek. Yine saat 15.00'te Sümerpark'ta, çocukları oyuna alıştırma ve resim çizme etkinliği, saat 16.00'da Rojava Parkı'nda çocuklarla değişim defilesi etkinliği, 17.30'da Sanat Sokağı'nda Sur Kadın Korusu ve Dicle Fırat Kültür Merkezi'nin müzik dinletisi etkinliği, 19.30'da ise Sanat Sokağı'nda Rênas Pîro ve Dicle Fırat Kültür Merkezi'nin müzik dinletisi etkinliği düzenlenecek.


* 14 Mayıs saat 13.00'te Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Zeynep Yaş, Dilaver Zeraq ve Nesrin Şanlı'nın katılacağı "Kürt Dili ve Edebiyatı" konulu panel düzenlenecek. Saat 13.00'te Parkorman'ında Kürtçe hikaye ve kitap dağıtılacak. Saat 14.00'te İskenderpaşa Mahallesi'nde sokak etkinlikleri, saat 15.00'te Sümerpark'ta "Anadilde çocuk hakları" atölye, çocuklara Kurmancî ve Kirmançkî ders, 17.00'de Sümerpark Sinema Salonu'nda "Navê te çi ye?" film gösterimi etkinliği, 17.00'de Koşuyolu Parkı'nda Dengbêj dinletisi etkinliği düzenlenecek.


* 15 Mayıs saat 10.00'da Devgeçidi'nde uçurtma uçurma etkinliği, saat 13.00'te Ali Erel Okulu'nda basın açıklaması ve yürüyüş düzenlenecek. Saat 19.00'da Parkorman'da Aram Tigran ve sanatçı Zele Mele'nin katılımıyla müzik dinletisi etkinliği düzenlenecek.

HABERE YORUM KAT