1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürt dili bayramı buruk geçti
Kürt dili bayramı buruk geçti

Kürt dili bayramı buruk geçti

Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) öncülüğünde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı illerde sivil toplum kuruluşları ve BDP, "Kürt Dili Bayramı" nedeniyle etkinlik düzenledi. Etkinliklerinde konser ve eğlence programları Manisa'nin Soma

A+A-

Kürt Dili Araştırma Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) öncülüğünde Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki birçok ilde sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve BDP tarafından kutlanması planlanan, "Kürt Dili Bayramı" etkinliklerinde konser ve eğlence programları Manisa'nin Soma ilçesindeki maden faciası nedeniyle iptal edildi.

DİYARBAKIR'DA EĞLENCELER İPTAL

Kürdi-Der öncülüğünde BDP'nin de katılımıyla bugün gerçekleştirilecek "Kürt Dil Bayramı" kutlamalarındaki eğlence ve konserler, programdan çıkarıldı. BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Soma'daki maden faciasından duydukları üzüntüyü dile getirdi. Bu nedenle parti olarak ülke genelindeki tüm kutlama ve eğlenceleri durdurma kararı aldıklarını hatırlatan Zümrüt, "Soma'da hayatını kaybedenler için Kürt Dil Bayramı etkinlikleri kapsamındaki konser ve eğlence programlarını iptal ettik" dedi.

SADECE OTURMA EYLEMİ YAPILDI

Diyarbakır'da BDP İl Başkanlığı önünde toplanan grubun, "Kürt Dili Bayramı" gerekçesiyle yapmak istediği yürüyüşe izin verilmedi. Grup, kısa süreli oturma eylemi yaptı.

ŞIRNAK VE SİİRTTEKİ ETKİNLİKLER

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup, "Kürt Dil Bayramı"nı kutladı.Grup adına açıklama yapan Kürdi-Der üyesi Veyşan Külter, 15 Mayıs'ı "Kürt Dil Bayramı" olarak kutladıklarını belirtti. Dernek üyesi Ahmet Başak ise Kürtlerin bu bayramı her yıl coşkuyla karşıladığını kaydetti. Açıklamanın ardından Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren işçiler için başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Buarada, Siirt'te de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bazı sivil toplum örgütleri adına açıklama yapan Kürdi-Der Siirt Şube Başkanı Halil Kaya, "Kürt Dil Bayramı"nı kutlayarak, maden faciasında hayatını kaybedenlerin ailesine başsağlığı diledi.

MARDİN'İN NUSAYBİN İLÇESİNDE

Mardin'in Nusaybin ilçesinde de Kürdi-Der binası önünde bir araya gelen grup, Mitanni Kültür Merkezi'ne yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Kürdi-Der Başkanı Hikmet Acat, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle tüm kutlama ve eğlence programlarını iptal ettiklerini belirtti. Halkın ve ulusların tarihinde önemli günler olduğunu kaydeden Acat, 15 Mayıs'ın da "Kürt Dil Bayramı" olarak kutlandığını ifade etti.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT