1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kursiyerler çalışacakları fabrikaları gezdi
Kursiyerler çalışacakları fabrikaları gezdi

Kursiyerler çalışacakları fabrikaları gezdi

Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği DOSİAD) ile Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) işbirliğiyle gençlere yönelik verilen Dış Ticaret Kursunda eğitim alan 20 kursiyer dün Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde ihracata yönelik ü

A+A-

Kursiyerlere, DOSİAD Başkanı A.Aziz Özkılıç ile yönetim kurulu üyesi Necati Topalan da eşlik etti. Özkılıç, Topalan ve kursiyerler ilk olarak 1. kısım OSB’de bulunan Beden Mermer fabrikasını gezdi.

Kapıda konukları karşılayan fabrika müdürü Zeki Baklaya, fabrikaya gelen dev kaya parçalarının nasıl işlenerek mermere dönüştüğü konusunda kursiyerlere fabrikayı gezdirerek anlattı.
 
Türkiye’nin en büyük 3. fabrikası


Özkılıç, Topalan ve kursiyerler daha sonra elektrik, park, bahçe ve stadyum aydınlatmaları üretimi ile galvaniz kaplama işi yapan Mina Galvaniz’i ziyaret etti.

Mina Galvaniz Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Özekinci, Fabrika Müdürü Zafer Sever ile Fabrika Direktörü Orhan Düz ve fabrikanın diğer yetkilileriyle konuklarını kapıda karşıladı. Mina Galvaniz Yönetim Kurulu başkanı Ekrem Özekinci ve fabrika yöneticileri daha sonra DOSİAD Başkanı A. Aziz Özkılıç, Yönetim Kurulu Üyesi Necati Topalan ve kursiyerlere fabrikayı gezdirdi.

Fabrikayı gezen kursiyerlere hitaben konuşan Fabrika Müdürü Zafer Sever, “Fabrikamız demir çelik sektöründe Türkiye’de 3. büyük fabrikadır. Bölgemizin de en büyük fabrikasıdır. 173 kişinin istihdam edildiği fabrikamız dış ticarete yönelik üretimin yanı sıra ürettiğimiz ürünlerimizi Türkiye’nin çeşitli bölgelerine veriyoruz.

Fabrikamız şu anda yüzde 80 kapasiteyle 4 bin ton galvaniz kaplama üretimi yapıyor. İlk yıl biraz zorlandık ama başardık. Şu anda Türki Cumhuriyetlerinin yanı sıra Irak ve Afganistan’a mal gönderiyoruz. Türkiye genelinde de 26 ile mal imal ediyoruz. Her çeken yol biraz daha büyüyerek kapasitemizi artırmayı planlıyoruz” dedi.
 
“Bu memleketin hizmetkarıyız”


Daha sonra söz alan DOS;AD Başkanı A.Aziz Özkılıç, sıcak karşılamalarından dolayı Beden mermer ile Mina Galvaniz yetkililerine teşekkür ederken, “DOSİAD ile MEKSA olarak daha önce de Avrupa Birliği destekli mermer sektörü için eğitim kursları açtık. Şimdi de gençlerimize yönelik Dış Ticaret kursu veriyoruz. Bu nedenle bugün dış ülkelere mal ihraç eden 2 fabrikayı gezdik.

Amacımız dış ticaret kursu alan bu gençlerimizin ilerde çalışacakları ortamları görmelerini sağlamaktı. Bu anlamda bizlere kapılarını açan Beden Mermer Yönetim Kurulu başkanı Beşir Yılmaz ile Mina Galvaniz Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Özekinci’ye teşekkür ediyorum. Bu kentin hizmetkarları olarak gençlerimizi eğitmek ve onlara iş imkanı sağlamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler