1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürsiad'ın tüzüğü anayasaya aykırı bulundu
Kürsiad'ın tüzüğü anayasaya aykırı bulundu

Kürsiad'ın tüzüğü anayasaya aykırı bulundu

Diyarbakır'da, bir grup işadamı ve sanayici tarafından kurulan Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KURDSİAD) tüzüğü, Anayasa ve yasalara aykırı bulanarak değiştirilmesi için dernek kurullarına süre verildi.

A+A-

Derneğin Genel Sekreteri Hüseyin Bardakçı, tüzükte Kürdistan ismi başta olmak üzere ana başlıklarda değişikliğe gitmeyeceklerini söyledi.

Diyarbakır Valiliği il Dernekler Müdürlüğü tarafından 'KÜRDSİAD' ismi yazılmadan, 'Dernek Başkanlığına' başlığı ile yöneticilere gönderilen yazıda, 4 Nisan'da başvurunun yapılması ile derneğin tüzel kişilik kazandığı belirtilerek, yapılan ön inceleme sonunda, dernek tüzüğünün 'derneğin amacı' başlıklı ikinci maddesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın başlangıç hükümlerinin 1 ve 5 fıkraları ile 3- 5 ve 14'üncü maddelerine açıkça aykırılık oluşturduğu belirtildi. Yazıda şöyle denildi:

"Yine derneğin faaliyet alanları başlığı altında 3'üncü maddesinin yine aynı şekilde Anayasa'nın yukarıda bahsi geçen hükümlerine aykırılık teşkil ettiği, derneğin amaç ve faaliyetlerinin bir bütün olarak incelenmesi sonucunda dernek tüzüğünün gerek Anayasa'nın gerekse Türk Ceza Kanunu'nun bir çok maddesine aykırılık teşkil ettiği yapılan inceleme sonucu anlaşılmıştır. Bu nedenle Türk Medeni Kanununun 60'ıncı maddesine göre dernek tüzüğünün amaç ve faaliyet alanı başlığı altında yer alan hükümlerin ilgili kayıtlı yazıdan anlaşıldığı üzere Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve ilgili mevzuata göre gözden geçirilerek düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde TMK 60'ıncı maddesi ile dernekler kanununun 32'inci maddesi P bendi gereğince dernek ve kurucuları hakkında yasal işlem yapılacaktır."

Derneğin Genel Sekreteri Hüseyin Bardakçı, dernekler müdürlüğünün tüzüğün değiştirilmesi için kendisine süre verdiğini, ama ana başlıklarda değişikliklere gidilmeyeceğini ve özellikle Kürdistan ismini değiştirilmemesi yönünde hukuki girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT