1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Küresel ısınma sobacıları ve oduncuları vurdu
Küresel ısınma sobacıları ve oduncuları vurdu

Küresel ısınma sobacıları ve oduncuları vurdu

Küresel ısınmadan normallerin üzerinde seyreden sıcaklık ve doğalgazın yayılması kış mevsiminin habercisi olan soba satıcılarının ve oduncuların satışını vurdu.

A+A-

Soba satıcıları, "Buralar eskiden müşteriden geçilmiyordu. Günde bir soba bile satamaz hale geldik. Dükkânlarımızı kapatacak durumdayız" diyerek, dert yandı. 

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte ısınma ve yakacak sorunu tekrar ortaya çıkarken, soba ve odun satıcıları ise eskisi kadar rağbet görmemelerinden şikayetçi. Küresel ısınma sonucu normallerin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve teknolojinin gelişmesi ile doğalgazın kullanılmasından dolayı soba ve odun satıcıları müşteri bulmakta zorlanıyor. Artık daha çok yoksullara hitap eden eski kışların vazgeçilmezleri arasında yer alan söz konusu sektör, artık daha az satış yaparak yok olmaya doğru gidiyor. Satışların her geçen yıla oranla düşmesinin temel sebeplerinden birini son dönemlerde Kürdistan üzerinde yürütülen saldırılar olarak gören satıcılar artık ekonomik olarak kendilerini geçindiremez hale geldiklerini belirtti. 

'Savaştan dolayı satışlarımız azaldı'

Kış mevsiminin artık bastırmasına rağmen odun satışlarının her geçen yıllara göre azalmakta olduğunu söyleyen Recep Konuksever adlı oduncu, gecekondu evlerinin bulunduğu mahallelerin ve burada yaşayan insanların odun aldıklarını belirterek, satışların eskisi gibi olmadığını söyledi. Bunun nedeninin Diyarbakır'ın her yerine yayılan doğalgazdan kaynaklandığını ifade eden Konuksever, alternatiflerin oluşmasıyla satışlarının bitme noktasına geldiğini dile getirdi. Kavak ağaçlarından yapılan odunların Erzurum ve Iğdır'dan getirildiğini söyleyen Konuksever, "Yaklaşık dört aydan beri bize odun gelmiyor. Bu da son dönemlerde yaşanan savaş ortamından ve yaşanan orman yangınlarından kaynaklanıyor. Odun eskiden beri kullanılan bir ısınma malzemesiydi, rağbet çoktu, ne zaman ki göçler başladı ve yan ürünleri üretildi, bizim satışlarımızda durdu" şeklinde konuştu. 

'Kışın yollar kapanıyor'

Doğalgazın her yerde yapılmasını odun satışlarının azalmasını temel neden olarak gören Muharrem Tekin ise, "Kış mevsiminin yaklaşmasına rağmen satışlarımız eskiye oran daha az, biz sadece Diyarbakır'da satmıyoruz, yakın çevrelere de satıyoruz. Mesela dün Siverek'e yaklaşık 300 çuval sattık ama yine de eskiye oranla az. İnsanlar artık talep etmiyor. Daha lüks ve rahat olanı tercih ediyor" dedi. Karadeniz Bölgesinde getirilen ağaçlarla yakacak odun ürettiklerini ama bu nedenle mevsimsel sorun yaşadıklarını söyleyen Tekin, "Biz odunları Karadeniz Bölgesinden alıyoruz, ama kışın yollar kapandığı için odunları getirilmiyor. Dolayısıyla kışın da yollar kapandığı için odun üretemiyoruz, stokladıklarımızı satıyoruz" dedi. 

'Dükkânlarımızı kapatacak duruma geldik'

Kış mevsimi gelmesine rağmen Diyarbakır'da sobalara eskiye oranla talep görülmemesini yaşanan savaş ardından başlayan göç olarak gören Mehmet Umut adlı yurttaş da Diyarbakırlıların artık sobaya rağbet göstermediğini ifade etti. Umut, "Biz Silvan ve Cizre gibi yerlere soba satıyorduk ancak son dönemlerde buralara yönelik büyük saldırılar oldu. Bir savaş süreci olduğu için satışlarımız durmuş durumda. İnsanlar dışarıya çıkıp temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Buralar eskiden müşteriden geçilmiyordu. Ama artık günde bazen bir soba bile satamaz hale geldik. Dükkânlarımızı kapatacak durumdayız" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler