1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürdistani Parti Girişimi
Kürdistani Parti Girişimi

Kürdistani Parti Girişimi

DİYARBAKIR - Ulusal demokratik taleplerde bulunma amacıyla yola çıkan bir grup tarafından Diyarbakır'da yeni bir parti kurulması için girişim oluşturuldu.

A+A-
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki sorunlarla ilgili daha önce çeşitli çalışmalarda yer alan kişilerden oluşan ve kendilerini Kürdistani Parti Girişimi olarak adlandıran grup, toplantılarına başladı.
Girişimin basın sözcüsü Mehmet Gül, yaptığı açıklamada, yeni bir parti kurmanın bir özgürlük ve demokrasi meselesi olduğunu belirterek aynı amaca sahip partiler bulunduğu halde uygulamadan kaynaklı farklı parti ihtiyaçlarının ortaya çıkabileceğini söyledi.
 
'Partimizin amacı Kürt halkının eşitlik mücadelesine yöneliktir. Diğer partilere rakip olmak değil, alternatif yürüme biçimidir bizim için aslolan' diyen Gül, oluşturdukları girişimin ilk toplantısını gerçekleştirdiğini belirtti.
 
Gelecek ay bir toplantı daha yapacaklarını ifade eden Gül, şöyle dedi:
'Şu aşamada 'kesin partileşeceğiz' diye bir kararımız yok. Partileşmek için yola çıkan bir girişim sözkonusu. Bu girişimin bir partiye dönüşüp dönüşmeyeceğine gelecek yıl mart ayında yapılacak değerlendirme toplantısında karar verilecek. Bu parti Türkiye'deki Kürt halkının eşitliğine, demokrasi, özgürlük, barış ve kardeşliğine inanan bir parti olacak. Girişimde daha önce çeşitli partilerde ve Kürtlerle ilgili çalışmalarda yer alan isimler var ancak bu isimleri lanse etmeyi şu an için uygun görmüyoruz. Oluşumda gençler de çok öteden beri kendisini bu davaya vakfeden arkadaşlar da var. Bu açıktan bir parti kurma çalışması olmadığı için çalışmalar neticesinde kimlerin olacağını şimdiden beyan etmek doğru olmaz. İleriki günlerde ilanlarımız yayınlanacak. Burada girişimde yer alan kişilerin isimleri de yer alacak.'
- Çözüm sürecine destek
 
Gül, çözüm sürecinin Türkiye'deki tüm meselelerde barışın ve diyaloğun esas olduğu bir süreç olmasını istediklerini kaydederek, bu kapsamda ülkedeki tüm meselelerin diyalogla çözümünden yana olduklarını vurguladı.
 
Şiddetten uzak her girişimin destekçisi olduklarına dikkati çeken Gül, 'Çözüm süreci ülkemizde farklı görüşlerin, siyasal yaklaşımların partileşmesi açısından bir imkan sunmuştur' ifadelerini kullandı.
Gül, kurmayı hedefledikleri partinin ulusal demokratik bir parti olacağına işaret ederek, 'Taleplerimiz de ulusal demokratik talepler olacak ve amacımız bu taleplerimizi gerçekleştirmek. Parti, Kürt halkının değerlerine bağlı ama aynı zamanda geleceğe açık, ulusal demokratik taleplerle hareket ederek demokratik bir toplumu önerecek. Hedefimiz Kürt halkının eşitliğini temin etmek, eşitlik üzerinde bir statü oluşturmaktır' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT