1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürdistan'da Bismilê Amed Caddesi açıldı
Kürdistan'da Bismilê Amed Caddesi açıldı

Kürdistan'da Bismilê Amed Caddesi açıldı

Bismil Belediyesi ile kardeş belediye olan Federal Kürdistan Bölgesi'nin Rewanduz Belediyesi Bismilê Amed Caddesini açtı.

A+A-
Diyarbakır'ın Bismil Belediyesi İle kardeş belediye olan Federal Kürdistan Bölgesi'nin Rewanduz Belediyesi Bismilê Amed adını verdiği bir caddenin açılışı gerçekleştirildi.
 
Rewanduz'un en işlek caddelerinden biri olan Bismilê Amed caddesinin açılışına Bismil Belediye eş başkanı Cemile Eminoğlu, Batman Belediye eş başkanı Gülistan Akel, Kızıltepe Belediye eş başkanı Leyla Salman, Van İpekyol Belediye eş başkanı Aygül Bidav, DBP Genel Merkez eş genel başkan yardımcısı Çimen Işık, Rewanduz Belediye Başkanı İsa Muhammed, Rawanduz Kaymakamı, YNK Temsilcileri,Rawanduz belediye meclis üyeleri  ve çalışanların yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Açılışta yapılan konuşmalarda Kürdistan'ın dört parçasının kardeş olduğu belirtilirken, Rewanduz, Amed Bismil'dir Amed, Bismil Rewanduz'dur vurgusu yapıldı.
 
Federal Kürdistan'da kadeş belediye Rewanduz
 
Ekolojik doğa yapısıyla önemli bir bölgeye sahip olan Rewanduz, 20 bin nüfusa sahiptir. 19. yüz yılda en uzun süreli ve en şiddetli Kürt ayaklanmalarının yaşandığı Rewanduz, ayrıca güzel sanatlar (Müzik, Resim, Heykel, Dokumacılık) gibi sanatların merkezi sayılabilecek önemli bir kenttir. Çok eski tarihi bir belde olan Rewanduz, Federal Kürdistan hükümeti tarafından bir çok bölgesini sit alanı olarak ilan edilmiş olup bu beldede hayvanların avlanması yasaklanmıştır.
 
Kanyonlarıyla muhteşem bir doğa güzelliğine sahip olan Rewanduz, turistlerin ilgi odağı haline gelirken birçok yerleşim yerlerine ulaşım teleferik ile sağlanmaktadır. Rewanduz'da her yılın Nisan ayında 'geleneksel Rewanduz Şenlikleri' kutlanmaktadır. Bu şenliklerde dağların eteklerinde kurulan onlarca çadırda el emeği, göz nuru ürünler sergilenmektedir.  (BL)

HABERE YORUM KAT