1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürdistan Sosyalist partisi Diyarbakır'da
Kürdistan Sosyalist partisi Diyarbakır'da

Kürdistan Sosyalist partisi Diyarbakır'da

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, kendisini ziyaret eden Irak Kürdistan Bölgesi Sosyalist Parti yöneticileriyle görüşürken, belediye ve parlamentodaki temsiliyet kadar birlikte yaşayacakları bir statünün de önemine dikkat çekti.

A+A-

Irak Kürdistan Bölgesi Sosyalist Parti Genel Sekreteri ve Irak Parlamentosu üyesi Muhammad Haji Mahmud, parti sekreteri Newsherwan Sharif Mustashara, parti yöneticileri Tamim Kaka Sur ve Rebeen Muhammed, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti.

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Muhammad Haji Mahmud, Irak Kürdistan Sosyalist Partisi olarak 1976'dan bu yana parlamentoda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Yeni görevlerinden dolayı Anlı'ya teşekkür eden Mahmud, Demokratik İslam Konferansı için Diyarbakır'a geldiklerini, ilk aşamada konferansı başarılı bulduklarını söyledi. 20 milyondan fazla bir Kürt yaşadığını belirten Mahmud, bu çalışmanın geç kalınmış bir çalışma olduğunu da ifade etti.

ANLI İLE GÖRÜŞME

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı da, Kürdistan Sosyalist Partisi'ni Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, her yerde yaşayan Kürtlerin gün geçtikçe birlik ve beraberliğinin güçlendiğini söyledi. Şehirlerin, partilerin, halkın siyasi talepleri arasında; tarım, sağlık, hukuk işlerinde ilişkilerin güçlü olmasının herkese faydasının dokunacağını vurgulayan Anlı, “Sizlerin başarısı bizleri mutlu eder.

Sizlerin huzuru, gelişimi bizleri mutlu eder. Ama şu an Rojava'da halkımız zorluklar içinde hayatlarını idame ediyorlar” dedi. Rojava'da yaşayan halkla birlikte her bölgedeki Kürt halkının statüsüne kavuşmasını dileyen Anlı, belediyelerinin bulunduğunu, parlamentoda temsiliyetinin bulunduğunu ancak statülerinin bulunmadığına dikkat çekti. Anlı, birlikte yaşayacakları bir statü istediklerinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT