1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürdistan sergisi açıldı
Kürdistan sergisi açıldı

Kürdistan sergisi açıldı

Diyarbakır'da yaklaşık bir haftadır devam eden “Uluslararası Kürdistan Sanat” Buluşması kapsamında “Kürdistan Sergisi” açıldı.

A+A-
Dünyanın birçok yerinen 230 sanatçının Rojava'ya destek amacıyla çalışmalarını gönderdiği sergi, büyük ilgi gördü.
 
Diyarbakır Yenigün'ün haberine göre, Resim ve Heykel sempozyumu, paneller ve seminerlerle yaklaşık bir haftadır sürdürülen “Kürdistan Uluslararası Sanat Buluşması” 230 sanatçının eserinin yer aldığı sergiyle devam etti. Eserler Sümerpark Amed Sanat Galerisi, Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi ve Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda sergilendi. Sergide Portekizli sanatçı Ressam Carlos Farinha'nın elinde silahıyla ve daha sonra müzik enstrümanıyla resmettiği YPJ'li kadın tablosu, sanatçı Metin Çelik'in Jin û Hebun  (Yaşam ve Varoluş) adlı çalışması dikkat çeken çalışmalar arasında yer aldı.
 
Ayrıca Diyarbakır'dan sergiye katılan sanatçı Gökhan Aslan'ın darağacına birbirine zincirlerle bağlanmış, köle pazarlarında satılan Şengalli kadınları anlattığı “Qêrini” (Çığlık) adlı güncel sanat performansı serginin dikkat çeken çalışmaları arasında yer aldı. Sergi Aram Tigran Kent Konservatuarı Müzik Eğitmeni Şerko Kanîvar'ın sanatçıların üretimlerindne yola çıkarak, Rojava'daki direnişi anlatan şiirlerle sunduğu programda Tertip Komitesi adına sanatçı Munîr Şêxê bir konuşma yaptı.
 
Özgür insan özgür sanatı yaratabilir
 
Münîr Şêxê, bu serginin hayata geçirilmesinde emek harcayan sanatçılara teşekkür etti. Dünyanın her yerinden 230 Kürt ve Kürt dostu sanatçının eserlerinin sergileneceği bu serginin Kürt resim ve heykel sanatı tarihinde de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Şêxê, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Bu önemli kentte gerçekleşen bu  güzel çalışma, Rojava'ya destek amacıyla yapılıyor.  Büyük bir emekle ortaya çıkan bu serginin elbette ki siyasi bir mesajı da var. Ancak özgür  insan özgür bir sanat yaratabilir.” Bahar Demirtaş ise özgür Kürt kadını ve tüm kadın sanatçılar adına katılımcıları selamlayarak, bu çalışmada kendileriyle birlikte oldukları için teşekkür etti.
 
“Bağımsızlığın kapısı Amed'de yeniden açıldı”
 
Katılan sanatçılar adına konuşan Beşar El İsa da, “Bugün buradaki şey büyük bir başarıdır. Kürtler için  400 yıl önce bağımsızlığının kapandığı kapılar, bu coğrafyada kahramanlar  sayesinde ve  bugün sanat aracılığıyla Amed'de yeniden açılıyor. Bugün sanatla, renklerle, kültürle dile gelen direnişin  günüdür” dedi.
 
Ehmed Dalî de Kobanî'den selamlar getirdiğini söyleyerek, “Kobani'de kanlarını döküp, canlarını feda eden, topraklarını kanlarıyla sulayan  şehitlerin sayesinde  bugün buradayım. Şehitlerimizin, şehit ailelerimizin ve Rojava'daki bütün kantonların selamını getirdim” dedi. Tarihsel bir süreçten geçtiklerini belirten Dalî, şöyle devam etti:
 
“Düştük ama şimdi dimdik ayaktayız. İki yıldır Kürtler bu coğrafyada direniş gösteriyor. Kobani'de çok kısa bir zamanda teröristler yüzünden yüzbinlerce insan bir anda yaşadıkları yerleri boşaltmak zorunda kaldı. Tarihimizde ihanet yoktur. 'Mal ve mülk dünya malıdır ama namus ve şeref bizi ayakta tutan değerlerdir' diyerek kızlarımız, erkeklerimiz topraklarını canlarıyla savundular.”
 
Rojava Anayasası okundu
 
Rojava'daki diğer kantonlarda da kültür ve sanat çalışmalarının çok önemsendiğine dikkat çeken Dalî, Kobani'de saldıırlar yüzünden ne yazık ki orada birçok şey gibi sanatsal aktivitelerin de durduğunu aktardı. “Sanat ve kültür her zaman barış ve insanlığa hizmet etmiştir” diyen Dalî, “Barışa ve insanlığa hizmet eden bu değerli çalışmadan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
 
 Daha sonra Şêrko Kaniwar'ın okuduğu Rojava Anayasası izleyiciden alkış aldı. Konuşmaların ardından Serginin evsahipliğini yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Eşref Güler,Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Kültür ve Turizm Müdürü Cevahir Sadak Düzgün ve Amed Sanat Galerisi Koordinatörü Barış Seyitvan sanatçılarla birlikte sergiyi gezdi. Sergi 7 Mart tarihine kadar devam edecek.

HABERE YORUM KAT