1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Kürdistan seçim ittifakı' kuruldu
'Kürdistan seçim ittifakı' kuruldu

'Kürdistan seçim ittifakı' kuruldu

7 Haziran'da gerçekleştirilecek olan genel seçimlere parti olarak girme kararı alan Demokratik Halklar Partisi'nin (HDP) ittifak arayışları sonuç veriyor.

A+A-
Azadi Hareketi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) ve Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Demokratik Bölgeler partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi'nin de desteği ile “Kürdistan Seçim İttifakı” oluşturdu.
 
7 Haziran'da gerçekleştirilecek olan genel seçimlere parti olarak girme kararı alan Demokratik Halklar Partisi'nin (HDP) seçim ittifakları için başlattığı çalışmalar devam ediyor. HDP, bulunan Azadi Hareketi, DBP, DTK, DDKD ve ÖSP ile "Kürdistan Seçim İttifakı" oluşturdu. İttifak, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da izlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.
 
Sümerpark Resepsiyon Salonu'ndaki toplantıya, Azadî Hareketi Genel Sekreteri Adem Özcaner, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DDKD Genel Başkanı İmam Taşçıer, DTK Koordinasyon Kurulu üyesi Mülkiye Birtane, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları Ömer Önen ve Gülşen Özer ile bazı HDP aday adayları katıldı.
Seçim ittifakı adına ilk olarak konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "Kürdistan Seçim İttifakı"nın Kürdistan halkları açısından önemli olduğu kadar, Türkiye halkları içinde çok önemli olduğunu söyledi.
 
Yüksek'in ardından ittifakının ortak açıklamasını Dimili lehçesinde DTK Koordinasyon Kurulu üyesi Mülkiye Birtane, Kürtçesini Azadî Hareketi Genel Sekreteri Adem Özcaner, Türkçesini de ÖSP genel Başkanı Sinan Çiftyürek okudu.
 
Açıklamada, ittifakın temel gerekçesinin tüm imha, inkar ve baskı uygulamalarına rağmen Kürdistan halkının hak, adalet, özgürlük ve kimlik arayışındaki ısrarı, vermiş olduğu mücadele ve direnişin, bütün halkların, inançların ve toplumsal yapıların barış ve özgürlük özlemi olduğuna yer verildi. İttifak yaptığı açıklamada, bazı temel taleplere de yer vererek,
 
taleplerini şöyle sıraladı:
"Kürtlerin bir halk olmaktan kaynaklanan temel hak ve özgürlüklerin temin ve tesis edilmesi konusunda öncelikli politika ve söylem üretmekte kararlıdır. Bu amaçla, Kürdistan'a statü, anadilde eğitim, Kürtçenin resmi dil olması ve Kürt kimliğinin anayasal güvence altına alınmasını en temel talebi olarak belirtir.
 
Coğrafyamızda yaşayan Kürt, Ermeni, Asuri-Süryani, Arap, Mıhellemi ve Türkmen gibi birçok halk ile Alevi-Sunni, Hıristiyan, Musevi, Ezidi gibi din ve inanç grupları devletin baskıcı politikaları nedeniyle geçmişte büyük zorluklar yaşadılar. Geçmişte yaşanılan tüm bu zorluklarla yüzleşilerek, yeni ve eşit bir yaşam kurmak gerektiğini inanır, bunun için mücadele eder.
 
Tarihsel süreç içerisinde Kürdistan'da yaşanılan tüm mağduriyetleri ortak kader ve elde edilen tüm kazanımları Kürdistan halkının ortak sevinci olarak kabul eder.
Kürt halkının tüm parçalarda IŞİD ile arasındaki güçlere karşı sürdürülen mücadeleyi destekler, Kerkük'ten Şengal ve Kobanê'ye uzanan kazanımları sahiplenir.
 
Duhok Anlaşması'yla Batı Kürdistan'da sağlanan ittifakı önemli görür ve destekler.
Kobanê'nin yeniden imarı için uluslararası kamuoyunu destek sağlamaya ve başta Murşitpınar Gümrük Kapısı olmak üzere bütün gümrük kapılarını aktif hale getirmeye çağırır.
 
Hasta tutsaklar ve Sayın Abdullah Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların koşulsuz serbest bırakılmasını, faili meçhullerin aydınlatılması, toplu mezarların ortaya çıkarılması ve toplumsal tüm mağduriyetlerin giderilmesine dönük devleti, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.  
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT