1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürdistan Parlamentosu Büyükşehir'de
Kürdistan Parlamentosu Büyükşehir'de

Kürdistan Parlamentosu Büyükşehir'de

DİYARBAKIR - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'yı ziyaret etti.

A+A-
Aralarında Kürdistan Demokrat Parti, Kürdistan Birlik Partisi, Goran Hareketi, İslam Birliği Partili, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi parlamenterlerinin bulunduğu heyet, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a geldi.
 
Kentteki temasları kapsamında parlamenter Salar Mahmood, Mohammedali Yaseen Taha, Afear Ibrahim Hussein, Najeeba Lateef Ahmed, Bahar Abdulrahman Mohammed, Parwa Ali, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Konuklarını çiçeklerle karşılayan Kışanak ve Anlı, Kürt parlamenterlerin belediyeyi ziyaret etmesinin önemli olduğunu aktardı.
 
Ziyarette kısa bir konuşma yapan heyet sözcüsü Salar Mahmood, eşbaşkanlara kendilerini ağırladıkları için teşekkürlerini iletti. Diyarbakır'da çeşitli temaslarda bulacakların dile getiren Mahmood, kentteki çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geleceklerini ifade etti.
 
"BİZ KÜRTLER DİLİMİZİ, KİMLİĞİMİZİ, TOPRAĞIMIZI SAVUNUYORUZ"
 
Heyete, tercüman aracılığıyla Türkçe konuşarak seslenen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kürt parlamenterleri burada görmenin kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Kışanak, “Kürdistan Parlamentosu'nun üyelerini Amed'de karşılamak halkımızın mücadelesi, demokrasi mücadelesi açısından büyük bir kazanımdır. Heyetin yarı yarıya kadın olması, Kürtlerin kadının özgürlüğü konusunda ne kadar ilerlediğini gösteriyor.
 
Yine heyette siyasi partilerin çeşitliliği, farklı kimliklere yer verilmesi Kürtlerin demokrasi anlayışını gösteriyor. Aslında Kürtlerin kendi özgürlük mücadeleleri, bütün Ortadoğu'ya özgürlük ve eşitlik getirecek bir mücadeledir. Bunu son IŞİD saldırılarına karşı, direnişte de gösterdiler. Kobani'de, Musul'da, Mahmur'da, Kerkük'te, Şengal'de halkımız, demokrasiyi ve özgürlükleri savundu. Bütün dünyanın bunun kıymetini bilmesi gerekiyor. Biz Kürtler, dilimizi, kimliğimizi, toprağımızı savunuyoruz. Ama aynı zamanda tüm insanlık değerlerini de savunan bir halkız. Halkımıza, bu demokrasi yürüyüşünde başarılar diliyorum" dedi.
 
Öte yandan, ziyaretin yapıldığı başkanlık odasında Kürt parlamenterleri temsilen Kürdistan bayrağı bulunurken, Türk bayrağının bulunmaması dikkat çekti. 
 
Ziyaret, karşılıklı hediyelerin verilmesiyle son buldu.
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT