1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürdistan Bölgesel Hükümeti Türkiye ile anlaştı
Kürdistan Bölgesel Hükümeti Türkiye ile anlaştı

Kürdistan Bölgesel Hükümeti Türkiye ile anlaştı

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Hükümeti, Merkezi Irak Hükümeti ile yaptığı anlaşmadan 6 ay sonra Bağdat’a petrol göndermeyi durdurdu ve doğrudan ihracata başladı.

A+A-

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, petrol ihracatı konusunda Ankara ile anlaşma sağlandığını söyledi.

Irak Parlamentosu Petrol ve Enerji Komisyonu Başkanı Arez Abdullah, Kürdistan Bölgesi’nin 1 Temmuz itibarıyla Irak Petrol Ajansı SOMO’ya petrol göndermeyi durdurduğunu belirtti. 
Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin artık direkt olarak petrol ihraç ettiğini belirten Arez Abdullah, “Bunun kurumsallaşması, ülkenin bölünmesine doğru ilk fiili adım anlamına gelir” dedi.

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynakları Bakanlığı, Kerkük’ten günlük 149 bin varil ve diğer bölgelerden ise günlük 450 bin varil petrol satışı gerçekleştiriyor.

 

Dizayi: Ankara'dan söz aldık

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, petrol alıcıları olduğunu ve ihracatın şeffaf bir şekilde gerçleştirilerek, paranın Kürdistan Bölgesi’ne geri döneceği belirtti.

Erbil’in, petrol ihracatına engel olunmayacağı konusunda Ankara’dan söz aldığı ifade ediliyor.

Ankara ile ilişkiler yeni hükümetle olduğu gibi devam edecek

Dizayi, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti Türkiye’yle bir anlaşma imzalamıştır. Türkiye’nin yeni hükümeti de bu anlaşmaya bağlı kalacaktır. Ayrıca siyasi ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere bütün alanlardaki ilişkiler olduğu gibi devam edecek” dedi.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre, son altı ayda Kerkük’ten 76 milyon 639 bin 881 varil petrol ihraç edildi. Bir varil petrol 54 dolardan hesaplandığında, toplam gelir, yaklaşık 4 milyar 140 milyon dolara tekabül ediyor.

Kaynak: Rudaw

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler