1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KURDÎDER'de şiir dinletisi
KURDÎDER'de şiir dinletisi

KURDÎDER'de şiir dinletisi

KURDÎDER Genel Merkezi, edebiyat sevgisini arttırmak ve okuyucu ile yazarı bir araya getirmek için şiir dinletisi düzenledi.

A+A-

KURDÎDER Genel Merkezi, edebiyat sevgisini arttırmak ve okuyucu ile yazarı bir araya getirmek için Diyarbakır’da bulunan dernek binalarında şiir etkinliği düzenledi. Çok sayıda şiir severin katıldığı etkinlikte konuşan derneğin Eğitim Konseyi Üyesi Jêhat Rojhilat, bu gibi etkinlikleri her 15 günde bir yaptıklarını dile getirerek, söz konusu etkinliği sürdüreceklerini söyledi.
 
Şair ve yazar Ulku Bîngol ise kadın ölümlerine dikkat çekti. Sîba ve Peyman adlı kitaplarındaki birkaç şiirini okuyan Bîngol, dinleyicilerden sık sık alkış aldı. Bîngol, Sîba'nın 2014'te DAİŞ'lilerin eline geçmemek için intihar eden bir Ezidî kadının ismi olduğunu dile getirerek, bu yüzden kitabının ismini "Sîba" koyduğunu paylaştı. Kürt dilini yaşatanların çocuklar olduğunu söyleyen Bîngol, Ehmedê Xanî'nin de 500 yıl önce Nubihar'a Piçukan (Küçükler için Nubihar) adlı bir eser yazdığını hatırlattı. Bîngol, Xanî'nin çocuklara dönük edebiyat hayalini gerçekleştirmek için kendisinin de çocuk şiirleri yazdığını söyledi. Sözün önemine dikkat çeken Bîngol, “Kürtler bugün bile yemin ederken kelime-i kadim derler. Çünkü söz önemlidir” dedi.

HABERE YORUM KAT