1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürd ve Kürdistan gerçeği olunca birçok imza unutuluyor
Kürd ve Kürdistan gerçeği olunca birçok imza unutuluyor

Kürd ve Kürdistan gerçeği olunca birçok imza unutuluyor

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi, "4. İnsan Hakları Okulu" ilk dersini yaptı.

A+A-

Diyarbakır Şube merkezinde açılan İnsan Hakları Okulu'nda insan hakları alanında birçok başlık altında 2 ayda 16 ders verilecek. İnsan Hakları Okulu'nda ağırlıklı olarak Hukuk ve İlahiyat fakülteleri öğrencilerden oluşan 40 öğrenci ders alacak. Dersler hakkında bilgi veren Program Koordinatörü Reha Ruhavioğlu, hafta sonu iki buçuk saat sürecek olan eğitim devresinin başladığını belirtti.

Ruhavioğlu, insan haklarının tarihsel ve felsefi gelişiminin yanında Gezi Parkı eylemleri, anadilde eğitim, ayrımcılık ve nefret suçları, Roboskî katliamı, cemevleri ve Ruhban Okulu, mülteci hakları ve Rojava gibi güncel konular üzerinde sunum ve tartışmalar yapılacağını ifade etti. Verilecek dersler kapsamında Ahmet Faruk Ünsal, Ahmet Erkol, Vahap Coşkun, Güler Özavcı, Nesip Yıldırım, Hasan Tanrıverdi, Mehmedi Aktoprak, Mehmet Emin Aktar, Seher Akçınar, Selahattin Çoban, Şimşir Ekinci, Yusuf Tanrıverdi, Seda Baran, Mürsel Ekinci ve M. Arif Koçer gibi akademisyen, hukukçu ve insan hakları savunucuları ile İnsan Hakları Okulu'nun eğitmeleri sunum yapacak.

Okulda ilk dersi Av. Mehmet Emin Aktar verdi. Hakka, adalete ve özgürlüğe sahip çıkan cesur ve vicdan sahibi insanların insan hakları mücadelesinde rol oynadıklarını belirten Mehmet Emin Aktar, "Türkiye 1954 İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzaladı. Ancak Kürt ve Kürdistan gerçeği olunca birçok imza unutuluyor. Sözleşmeler ne ile göz önünde tutuluyor. İnsan haklarına karşı ihlaller ve katliamlar yapıldı" dedi. Aktar, devlet olduğu sürece insan hakları savunucularının mücadele edeceğini dile getirdi.

Cumartesi günleri saat 12.30-15.00 arasında MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi'nde yapılacak olan dersler, 28 Aralık'ta sona erecek.

 

HABERE YORUM KAT