1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kurbanlık satacak ve alacak vatandaşlara uyarı
Kurbanlık satacak ve alacak vatandaşlara uyarı

Kurbanlık satacak ve alacak vatandaşlara uyarı

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na göre bu Kurban Bayramında 850 bin büyükbaş, 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesileceği öngörülüyor.

A+A-
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık hayvan satışı yapacak ve alacak vatandaşların bilgilendirilmesi, artacak olan yurtiçi hayvan hareketleriyle bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi amacıyla bir açıklama yaptı.
 
Açıklamada kurbanlık alacak vatandaşların alacakları kurbanlık olarak alınacak hayvanların veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin olmasına, ayrıca büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için ise nakil belgesinin olmasına dikkat edilmesi gerektiği kaydedildi.
 
Açıklamada şu konulara dikkat çekildi: "İller arası sevklerde hayvanların resmi veteriner hekim tarafından sağlık muayenesinden geçmiş olduğuna dair veteriner sağlık raporu bulunmalıdır. Veteriner sağlık raporu olmadan iller arası hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine, bu hayvanların kesiminin yapıldığı kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacağı bilinmelidir.
 
KURBANLIK HAYVANLARI BELİRLENEN SATIŞ YERLERİNDEN ALIN
 
Hayvancılık işletmelerinden doğrudan yapılan satışlar hariç kurbanlık hayvanların, Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinden ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerden alınmasına dikkat edilmelidir.
 
HİJYEN KURALLARINA UYMAYAN SATICILARA CEZA
 
Nakil esnasında hayvanların araçlara aşırı yüklenmemesine özen gösterilmeli, bu araçlarının hayvanların sağlıklı bir şekilde yolculuk süresince yem ve su ihtiyaçları karşılanmasına ve yeterli havalandırma şartlarına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hayvan nakillerinde kullanılan araçlar nakil öncesinde ve nakil sonrasında mutlaka temizlenip, dezenfekte edilmelidir. Bu kurallara uymayan yetiştiricilerimize, kesim yerlerine ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacağı unutulmamalıdır.
 
CADDE, SOKAK VE PARK GİBİ KAMU ALANLARINDA KURBAN KESİMİ YASAK
 
Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonunun önceden belirlediği kesim yerlerinde köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesmeleri gerekmektedir. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimine izin verilmeyecektir.
 
Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacaktır.
 
PARÇALAMA İŞLEMİ HIZLA YAPILMALI
 
Et en hızlı bozulan gıda maddelerindendir. Bu sebeple parçalama işlemi hızla yapılmalı, hijyenik eldivenler kullanılmalıdır. Kesim sonrasında kanın iyice akıtılması, iç organların uygun bir şekilde çıkartılması, temiz ve keskin bıçakların kullanılması ve genel hijyen kurallarına azami derecede uygun davranılması gıda güvenirliliği ve insan sağlığı için önem arz etmektedir.
 
KESİLEN KURBANIN KULAK KÜPESİ VE PASAPORTU İLGİLİLERE TESLİM EDİLMELİ
 
Kesilen kurban küçükbaş ise kulak küpeleri, büyükbaş ise kulak küpeleri ile birlikte pasaportları, eğer kesim sırasında görevli kişilere teslim edilmemiş ise, mutlaka Muhtarlıklara, Belediyelere veya İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teslim edilmelidir. Böylece kesilen kurbanın bilgisayar destekli veri tabanından düşülmesi ve hayvan kayıt sisteminin güncellenmesi sağlanmış olacaktır.
 
KURBANLIK BULMAKTA SORUN YAŞANMAYACAK
 
Kurban Bayramında yaklaşık 850 bin büyükbaş, 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesileceği öngörülüyor. Bu yıl için ülke kurbanlık vasfına haiz yaklaşık 1.3 milyon büyükbaş ve 3.5 milyon küçükbaş hayvan bulunmakta olup, vatandaşlarımız kurbanlıklarını rahatlıkla temin edebileceklerdir."
 
Bakanlığın açıklamasında vatandaşların çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç ve gelişimini tamamlamamış hayvanlar ile ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak seçmemeye özen göstermesi gerektiği de kaydedildi.

HABERE YORUM KAT