1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kurban seçmenin püf noktaları
Kurban seçmenin püf noktaları

Kurban seçmenin püf noktaları

Kurban edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanın sağlık açısından belirli kriterlerde olması gerektiği bildirildi.

A+A-

Veteriner Hekim Erdal İlgü, vatandaşların kurban kesiminde hayvan hastalıklarına karşı dikkatli olması gerektiğini belirterek, hayvanlardan insanlara çok ciddi hastalıkların bulaşma riskinin olduğunu ifade etti.

Bursella, tüberküloz gibi hastalıkların hayvanlardan insana bulaştığını ve çok ciddi sağlık problemleri ortaya çıktığını aktaran İlgü, şunları aktardı:

KURBAN SEÇİMİNE DİKKAT

"Kurban seçiminde vatandaşlar büyükbaş hayvanın veteriner sağlık raporu, pasaportunun olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Küçükbaş hayvanlardaysa nakil belgesi aranmalıdır. Kurbanlık olarak satın alınan hayvanın kulağında mutlaka orijinal küpesinin olması gerekiyor. Çok zayıf, gebe, yeni doğmuş, yüksek ateşi olanlar, kılları kırışık ve mat olanlar, cansız ve bakışları durgun olanlar, salya ve gözyaşı akıntısı olan, öksürük, burun akıntısı, pis kokulu ve ishali olan, çevreye karşı aşırı tepkili ya da çok duyarsız olan, yara, şişlik, ödem ve çeşitli yerleri kabarmış hayvanlar tercih edilmemelidir."

İlgü, sağlıklı hayvanın kurbanlık olup olamayacağının da görünüşüne yansıdığını kaydetti. Orijinal küpesi, sağlık raporu olmayan hayvanların kaçak hayvanlar olduğunu anlatan İlgü, "Kimliği olmayan, pasaportu olmayan, sağlık raporu olmayan hayvanları kesinlikle almamak ve hatta yetkililere bildirerek bunun kaçak olduğundan, 'şüphe ediyoruz' denilmesi gerekiyor. Kaçak şüphesi olan hayvanları ihbar edin. Hayvan kaçaksa eğer gerekli işlemler yapılmalıdır. Kaçak hayvan çevredeki tüm hayvanlar için risk oluşturabilir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT