1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kurban satıcısı da alıcısı da fiyattan memnun
Kurban satıcısı da alıcısı da fiyattan memnun

Kurban satıcısı da alıcısı da fiyattan memnun

Diyarbakır'da kurbanlık hayvan fiyatları bu yıl geçen yıla göre daha düşük.

A+A-

Diyarbakır'da kurbanlık hayvan fiyatları bu yıl geçen yıla göre daha düşük. Küçükbaş hayvanların 400 TL'ye satıldığı Diyarbakır'da alıcılar da satıcılar da durumdan memnun.

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Çarıklı Mahallesi'nde bulunun canlı hayvan pazarı yılın en hareketli günlerini yaşıyor. Sabah saatlerinden itibaren dolan pazarda, kurban almak ve satmak isteyen vatandaşlar arasında sıkı pazarlıklar yaşanıyor. Pazar küçükbaş kurbanlık hayvanlar ortalama 400 TL'ye çifti ise 750-800 TL'ye satılıyor. Büyükbaş hayvanlar ise 5-6 bin TL arasında değişen fiyatlara alıcı buluyor. Pazarda vatandaşlar bütçesine göre büyükbaş ya da küçükbaş hayvan bulabiliyor. İyi bir tosunun fiyatı 5 bine kadar çıkarken yine 2 bin TL'ye de normal büyükbaş bir hayvan alınabiliyor.

Hayvan pazarında satışların geçmiş senelere göre hareketli geçtiğini belirten Mardinli Sabri Akman, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala et fiyatlarının geçtiğimiz senelere göre iyi olduğunu söyledi. Küçükbaş hayvan fiyatlarının bayramdan sonra artabileceğini anlatan Akman, satışlardan memnun olduğunu dile getirdi. Besiciler, canlı hayvan ithalinin olmamasının kendileri için iyi olduğunu dile getirdi. Huzur ortamında ticaretin daha da karlı hale dönüştüğünü anlatan besiciler, bu yıl kurbanlıklara büyük rağbet olduğunu anlattı.

HABERE YORUM KAT