1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kurban kesim yerleri belirlendi
Kurban kesim yerleri belirlendi

Kurban kesim yerleri belirlendi

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşların kurbanlarını sağlıklı ve hijyenik ortamda kesebilmesi için kurban kesim yerleri belirlendi

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Nedim Yaşlı ve Kaynak Geliştirme Daire Başkanı Kader İçen, Canlı Hayvan Borsası'nda vatandaşların kurbanlık seçiminde ve kesim ortamında nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

Yaşlı, kurbanlık olarak belirlenen koyun, keçi, sığır, manda ve deve gibi hayvanların mezbahalarda, kombinalarda veya belediyelerce tahsis edilmiş satış ve kesim noktalarında, veteriner hekim kontrolünde kesimin yapılmasına dikkat çekti.

Bu hayvanların kesimden önce 24 saat dinlendirilmesi ve 8 saat aç bırakılması gerektiğini anlatan Yaşlı, kesimden sonra da 24 saat serin bir ortamda dinlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kesim yapılırken hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğini belirten Yaşlı, kesimlerin askıda yapılmasını ve atıkların sokak hayvanların erişemeyeceği şekilde, doğru biçimde bertaraf edilmesi gerektiğini söyledi.

Canlı Hayvan Borsası, Canlı Hayvan Pazarı, kömür tevzi sahası, Yeniköy Mezarlığı karşısı kurbanlık hayvan pazarı, Toplu Konut 1. etap idare binası arkası, Kurdoğlu Lojmanları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Fen Şantiyesi portatif hayvan kesim yeri, Kayapınar Belediyesi Makina İkmal Şantiyesi, Emniyet Lojmanları eski ısıtma sistem binası, Üçkuyular  Toplu Konut kesim yerinin kurban kesim alanları olarak belirlendiği bildirildi

HABERE YORUM KAT