1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kurban keseceklere küpe ve pasaport uyarısı
Kurban keseceklere küpe ve pasaport uyarısı

Kurban keseceklere küpe ve pasaport uyarısı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, kurbanlıkların mutlaka küpe ve pasaportlu olması gerektiğine dikkat çekti.

A+A-

Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Kurban bayramı hazırlıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Bayram için tüm tedbirleri aldıklarını belirten Atalar, 10 bin 205 büyükbaş ve 42 bin 784 küçükbaş hayvanın merkeze ve diğer illere sevk edilmek üzere hazır hale getirildiğini ifade etti.

 

Kurban komisyonu tarafından alınan kararla il merkezinde 11 yerde kurban kesim yerlerinin belirlendiğine dikkat çeken Atalar, “Burada kurban kesecek olan vatandaşlara özellikle dikkat etmesi gereken yolların başında kesecekleri hayvanın mutlaka küpe olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca bu aldıkları hayvanların pasaportları da hayvanlarla birlikte almalıdır. Oradaki kesimden sonra pasaportlarını veya kulak küpelerini en yakın il veya ilçe müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir” dedi. 


Vatandaşlardan kurbanlıklarının kesimlerini hijyen ve temizlik kurallarına uygun olarak gerçekleştirmeleri beklediklerine dikkat çeken Atalar, “Belirlenen yerlerin dışında kesimler yapılmamalıdır. Köylerde kesim yapacak olan vatandaşlar ise asgari temizlik ve hijyenik yerlerde kesimlerini tamamlayarak, kurbanı güzel bir şekilde geçirmelerini diliyoruz” diye konuştu. 


Kentte bayram için 60 veteriner hekimin görevlendirildiğini ve 17 ekibin kurulduğunu anlatan Atalar, görevlilerin bayram boyunca görev alacağını ve her türlü iş ve işlemlerin takipçisi olacaklarını vurguladı. 

 


(BE-

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler