1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kurban Bayramı tatili hangi tarihte başlıyor?
Kurban Bayramı tatili hangi tarihte başlıyor?

Kurban Bayramı tatili hangi tarihte başlıyor?

Kurban Bayramı tatili büyük bir merakla bekleniyor. Peki heyecanla beklenen Kurban Bayramı tatili ne zaman başlıyor? Bir diğer merak konusu ise 2016 kurbanlık fiyatları oldu. İşte Kurban Bayramı tatili ve 2016 kurbanlık fiyatlarına ilişkin tüm ayrıntılar.

A+A-

Kurban Bayramı'na ismini veren kurbanlık fiyatları bu yıl kaç lira oldu? 2016 yılı için kurbanlık fiyat listesi açıklandı. Kurban Bayramı tatili ise vatandaşlar tarafından büyük bir merak konusu oldu. Peki Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? İşte Kurban Bayramına dair tüm detaylar haberimizde yer alıyor...

KURBAN BAYRAMINA DAİR TEMEL BİLGİLER
 
Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.
 
Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.
 
Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.
 
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?
 
Sorunun yanıtını Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada verdi.
Konuşmasında Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığını hatırlatan Yıldırım, Kurban Bayramı'nın da uzatılacağını söyledi. 

Kurban Bayramı 12 Eylül Pazartesi günü başlıyor ve 4 gün sürüyor. Tatilin 9 güne çıkması için 16 Eylül Cuma gününün de tatil ilan edilmesi gerekiyordu.
 
NAKİLLER 30 EYLÜL 2016'YA KADAR
 
Bakanlık, kapatılan özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerden resmi okullara geçmek isteyenlerin nakillerinin, 30 Eylül 2016'ya kadar yapılacağını açıkladı.
 
2016 KURBAN BAYRAMI KURBANLIK FİYATLARI
 
Bu sene 12 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatları araştırmaları başladı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde oldukça rağbet gören kurbanlık hayvanlar bu sene de vatancaşın cebini yakacak gibi.
 
Bu sene beklenen canlı hayvan kilogram fiyatı 10 TL ila 15 TL arasında değişecek. Ülkemizde yeterli sayıda hayvan bulunmadığı için geçtiğimiz yıllarda da sıklıkla gördüğümüz canlı hayvan ithali (Angus) bu sene de olacağa benziyor. Zira hayvan besicileri ve üreticiler, yem fiyatlarının çok yüksek olmasından yakınıyor. Bu durum da kurbanlık hayvan fiyatlarına yansıyacak gibi gözüküyor. Öyle ki, Türkiye' nin pek çok yerinde, orta gelirli bir vatandaşın en azından bir koyun kesebilmesi için en az 600 ila 700 lirayı cebinden çıkarmayı göze alması gerekiyor.
 
Bunun yanı sıra önde gelen alışveriş sitelerinde 400 ila 500 lira arasında kurbanlık (akika veya adak kurbanı) küçükbaş hayvan fiyatları göze çarpıyor.
 
2016 yılı için öngörülen kurbanlık hayvan fiyatları ise şu şekilde:
 
Büyükbaş kurbanlıklar (dana, boğa, inek, sığır) 5.000 TL - 10.000 TL arası
Küçükbaş kurbanlıklar (kuzu, koyuni koç, keçi) 700 TL - 1200 TL arası
Canlı hayvan kilogram fiyatı: 10 TL - 15 TL arası

HABERE YORUM KAT