1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kuran'ın girmediği bir gönül olmasın
Kuran'ın girmediği bir gönül olmasın

Kuran'ın girmediği bir gönül olmasın

Yaz Kur'an kurslarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Diyarbakır İl Müftü Yardımcısı Sırrı Şık, yaz Kur'an kurslarına olan ilginin her yıl arttığını belirterek, “Kuran'ın girmediği bir ev, bir gönül olmasın diye elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz” dedi

A+A-

Diyarbakır  İl Müftü Yardımcısı Sırrı Şık, haziranda başlayacak olan Kur'an kurslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Şık, Kur'an kurslarına olan ilginin her yıl arttığını söyledi. “Kuran'ın girmediği bir ev, bir gönül olmasın diye elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz” diyen Şık, son uygulamalarla Kur'an kursunun açılabilmesi için imkânların sonuna kadar açık olduğunu ifade etti.

Hedef kitle: Tüm insanlar

Okulların tatile girmesiyle beraber tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır'da da yaz Kuran kurslarının başlayacağını söyleyen Şık, “Yaz Kuran kursları bütün öğrencilerimize yönelik olarak düşünülüyor. Hedef kitlemiz tüm insanlardır. Zira biz istiyoruz ki bütün kardeşlerimizi Kuran'ı Kerim'le tanıştıralım. Kuran kurslarımızda sadece Kuran'ı Kerim'in Elifba'sı öğretilmez, aynı zamanda Kuran'ı Kerim'in muhtevası ile ilgili, Peygamberimizin hayatı ile ilgili, ahlak konusunda dersler verilir. Dolayısıyla bir Müslümanın ortalama olarak bilmesi gereken neler varsa bu müfredatımızın içerisinde var. Kuran'ın girmediği bir ev, bir gönül olmasın diye elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz ve şunu da görüyoruz ki yıldan yıla yaz Kuran kurslarına olan ilgi de artıyor” dedi.

“Çocuklarınızı camilere gönderin”

Tüm Kur'an kursu hocalarıyla bu işin en güzel şekilde yürütülmesi için yoğun bir çaba içerisinde olacaklarını ifade eden Şık, ailelere seslenerek, “Ailelerden de özellikle isteyeceğimiz şey şudur, tabi ki bizim öğrenci kardeşlerimiz 8 ay boyunca okulların programlarından dolayı sıkılıp tatil yapmak isteyebilirler. Ancak şunu unutmamak lazımdır ki tatil demek vakitleri boşa geçirmek anlamında değildir. Vakitlerini elbette gezilerde de, oyunlarda da geçireceklerdir ancak camiyi de ihmal etmesinler. Cami de onların bu tatillerine belki bir neşe katacaktır. Zira camilerde uygulanan dersler sıkıcı değildir. Çünkü yeni teknikler geliştiriliyor, oyun havasında bir takım öğretim teknikleri söz konusudur. Dolayısıyla çocuklarımız çok yoruldular artık biraz dinlensinler düşüncesi yerine, bu çocukların öğrenme çağında onların nasıl daha iyi öğrenebileceklerini düşünerek en yakın camilere göndermeleri hususunda önerilerde bulunuyoruz” diye konuştu.

Kur'an kurslarında yaş sınırlandırılmasının olmasının bir sorun olduğunu fakat bu sınırlandırmanın kalkmasıyla avantaj sağlandığını dile getiren Şık, “Yaş sınırlandırılması bir sorundu. Bundan dolayı Kuran kurslarına katılımda istenilen seviyeye ulaşılamıyordu. Yaş sınırlandırılmasının ortadan kaldırılması ile katılımda ciddi bir avantaj sağlandı. Her gelen öğrenciyi kabul ediyoruz” dedi.

“Başarılı öğrenciler ödüllendirilecek”

İmkânlar dâhilinde sezon sonunda başarılı olan öğrencilere çeşitli hediyelerin de verileceğini aktaran Şık, “Fazla önemli olmamakla beraber eğitim stratejisi açısından ödüllendirme de önemli bir husustur. Bundan dolayı sezon sonunda başarılı öğrenciler de imamlarımız tarafından ödüllendirilecektir. Esnafımız da bu noktada bağlı bulundukları camilerde veya yakın bulundukları camilerde maddi noktada bir destek sağlayabilirlerse çok iyi olur” diye konuştu.

“İçin imkânlar sonuna kadar açık”

Son uygulamalar ile birlikte Kuran kurslarının açılabilmesi için hiçbir engel olmadığının altını çizen Şık, “Son uygulamaları göz önünde bulundurduğumuz zaman Kuran kursunun açılabilmesi için imkanlar sonuna kadar açıktır. Rahat bir ortam oluşturulduğu zaman biz hemen orada 'D Grubu' bir Kuran kursu sınıfını açabiliyoruz. İllaki bir cami ortamı olacak diye bir şey yok. Önemli olan uygun bir zeminin oluşmasıdır. Bu bir yurtta da olabilir, bir dershanede de olabilir. Önemli olan fiziki şartların uygun olmasıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT