1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi
Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi

Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığınca işitme engelli vatandaşlar için Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi veriyor.

A+A-
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığınca işitme engelli vatandaşlar için Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi veriyor.
 
Rize Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi'nde başlayan ve 81 ilden 147 Kuran kursu öğreticisinin katıldığı eğitimlerde, Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Belgin Konarılı Aydın, ilk derse girdi. Aydın, yapılan çalışmaları inceleyerek öğreticilerden bilgi aldı.
 
Aydın, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, iki yıl önce başlattıları çalışma sonucu din eğitiminde bir birliktelik olmadığını gördüklerini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı din kültürü öğretmenleri, Diyanet'e bağlı Kuran öğreticileri ile Türk Dil Kurumundan üyeler ve işitme engelli kişilerle uzun çalışmalar sonucu dini kavramlar sözlüğüne bağlı kalarak "Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü"nü hazırladıklarını söyledi.
 
Kuran kursu öğreticilerine yönelik çalışmaların yarıyıl tatili ile başladığını ifade eden Aydın, şöyle konuştu:
 
"Rize'de, Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü'nün nasıl kullanılacağı konusunda eğitim alacaklar. Yaklaşık 15 günlük eğitimin ardından aldıkları eğitimleri 81 ilde uygulamaya koyacak ve sınıflar oluşturacak. Rize'de, Diyarbakır'da, İstanbul'da, İzmir'de, Türkiye'nin her yerinde işaret dili din eğitimini tamamlamayı amaçlıyoruz. Çok önemli bir proje. Çok iyi sonuçlarla bize geri dönecektir. Şimdiye kadar ihmal ettiğimiz işitme engelli vatandaşlarımıza din eğitimini gönül huzuru içerisinde vermiş olacağız."
 
Aydın, oluşturdukları sözlüğün sadece Türkiye'de değil Türkiye'nin dışındaki bütün İslam coğrafyasında kullanılabilecek nitelikte olduğunu kaydetti.
 
- İslam coğrafyasında ilk
 
Aydın, İslam coğrafyasında daha önce Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü oluşturulmadığını belirterek, "Sadece Hristiyan camiasında Hristiyan dini kavramları var. Araştırmalarını yaptık. Peygamber işaretini incelediğimizde herkesin yaptığı işaret Hazreti İsa'yı işaret ediyor. İslam dünyasında bu kavramlar yok. Biz İslam dünyasına cevap verebilecek şekilde sözlük oluşturduk ama bu bir İslam dini işaret kavramlar sözlüğüdür. İslam'a ait dini kavramlar sözlüğünün en kapsamlı ve altyapısı sağlam çalışmasını Türkiye yapmış oldu" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT