1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kur’an Kursu Öğrencilerine ’Namaz Diploması’ verildi
Kur’an Kursu Öğrencilerine ’Namaz Diploması’ verildi

Kur’an Kursu Öğrencilerine ’Namaz Diploması’ verildi

Her yıl okulların kapanmasının ardından başlatılan Yaz Kuran Kurslarının bu gün sona ermesi nedeniyle Diyarbakır Hizmet Der Kız Kur’an Kursu tarafından, ‘Namaz Sevgisi ‘ adıyla düzenlenen yılsonu etkinliğinde, öğrencilere ‘Namaz Diploması’ verildi.

A+A-

Diyarbakır Kayapınar ilçesinde bulunan Halkla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde  (Hizmet Der) Kız Kur’an Kursu yılsonu etkinliğinde namaz sevgisiyle ilgili seminer düzenledi.


Seminerde öğrencilere düzenli olarak namaz kılma başarılarından dolayı diploma verilirken, bunun yanında öğrencilere çeşitli hediyelerde dağıtıldı.

Kız Kur’an Kursu öğreticileri, 80 öğrencinin seminere iştirak ettiklerini belirterek, seminerde Peygamberin hayatının da öğrencilere öğretildiğini ifade ettiler.

Kız kuran kursu öğreticilerinden Sümeyra Karadağ,  kurslarda son hafta olması münasebetiyle öğrencilere namazı sevdirme ve namaz sevgisi ile alakalı seminer verdiklerini belirterek,  80 civarında öğrencinin kursa ve seminere iştirak ettiğini, öğrencilerinin arasında Kobani’li çocukların da yer aldığını belirti.


“Hedefimiz, çocuklara namaz kılma şuuru vermek”


Öncelikli hedeflerinin öğrencilere namaz kılmayı öğretmek olduğunu, namazın farzlarını, abdestin nasıl alındığını ve güzel ahlakla ilgili sahabelerin hayatından örnekler verdiklerini  belirten Karadağ, “Bunlarla beraber Peygamberimizin hayatından kesitler anlatarak öğrencilerimizi en güzel örnek olan Peygamberimizin hayatını öğretmeye çalışıyoruz. Çocuklara sadece namazı sevdirmeği değil bununla beraber hayatları boyunca namaz kılmaları gerektiğinin şuurunu vermeye çalıştık, ne için namaz kılmalıyız, kimin için namaz kılmalıyız,  bunları somutlaştırarak anlatmaya ve öğretmeye çalıştık. Öğrencilerimizi bu konuda bilinçlendirmezsek, onlardan ömür boyu namaz kılmalarını bekleyemeyiz.” dedi.


Karadağ, ödüllü   bilgi yarışmaları düzenlediklerini ve eğitim amaçlı oyun programları gerçekleştirdiklerini belirterek, öğrettikleri ilahileri ve ezgileri hep birlikte söylemeye çalıştıklarını ifade etti.


Daha önce namaz çizelgesi verdikleri öğrencilere ‘Namaz Diploması’ hazırlayıp hediye ettiklerini belirten Karadağ, son olarak her öğrenciye, içerisinde hadis ve Allah’ın isimlerinin yazılı olduğu birer küçük kâğıtlar hediye ettiklerini , bu vesileyle namaza karşı bir sevgi ve ilgi duymalarını sağlamış olduklarına inandıklarını sözlerine ekledi.


Öğrenci ailelerine yönelik  gelecek hafta içinde seminer düzenleyeceklerini belirten Karadağ, son olarak ailelere  tavsiyelerde bulundu:  

“Çocuk ailelerinde görmediği şeyleri yapmaz. Bundan dolayı ailelerin namazlarına dikkat etmeleri ve çocuklarına namazı sevdirmeleri gerekir. Özellikle anneleri namaz konusunda duyarlı olmalarını istiyorum.”  

Öğrencilerden Büşra Esmer, namazı abdesti ve Kur’an-ı Kerim öğrenmek için kursa geldiklerini söyleyerek, ‘Şimdiye kadar birçok ibadet öğrendik. Namazın 12 farzını ve ilahiler öğrendik.” dedi.

Zeynep Ruşen ise Kur’an Kursuna, “ Namazı öğrenmek ve Allah’ın bize verdiği görevi yerine getirmek için geldik, namazın farzlarını ve abdest almayı öğrendik.” Şeklinde duygularını dile getirdi.  


Kur’an-ı Kerim kursunda birçok şey öğrendiklerini söyleyen Makbule Tura, “Burada Kur’an-ı Kerim öğrendik, namaz kılmayı, abdest almayı ve Peygamber Efendimizin hayatını öğrendik.” dedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler