1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kümes hayvancılığı üretimi arttı
Kümes hayvancılığı üretimi arttı

Kümes hayvancılığı üretimi arttı

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nün açıkladığı verilere göre, Tavuk yumurtası üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 6,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 arttı.

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, Mart 2015 “Kümes Hayvancılığı Üretimi” verilerini açıkladı.
 
Verilere göre, Tavuk yumurtası üretimi 1,5 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 6,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 arttı.  Kesilen tavuk sayısı 100 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 455 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 13,8 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 arttı. Mart ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 23,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28 arttı.
 
Tavuk eti üretim miktarı
 
 
Tavuk eti üretimi 170 104 ton, hindi eti üretimi ise 4 140 ton olarak gerçekleşti
Tavuk eti üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde13,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde9,7 arttı. Mart ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde19,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 arttı.

HABERE YORUM KAT