1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kümes hayvancılığı üretimi açıklandı
Kümes hayvancılığı üretimi açıklandı

Kümes hayvancılığı üretimi açıklandı

Türkiye'nin tavuk eti üretimi, ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.5 artarken, bir önceki aya göre ise yüzde 4.7 azalarak 147 bin 74 ton oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin, ''Kümes Hayvancılığı Üretim İstatistikleri''ni açıkladı. TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Tavuk yumurtası üretimi 1,4 milyar adet olarak gerçekleşti.

Tavuk yumurtası üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 15,8 arttı.Kesilen tavuk sayısı 86 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 293 bin adet oldu.

Kesilen tavuk sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,7 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 arttı. Ocak ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 57,9 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 arttı.

Tavuk eti üretimi 141 074 ton, hindi eti üretimi ise 2 976 ton olarak gerçekleşti.Tavuk eti üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4,7 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 arttı. Ocak ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 36,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 arttı.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)
 

HABERE YORUM KAT