1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kültürler Diyarbakır'da Buluşuyor
Kültürler Diyarbakır'da Buluşuyor

Kültürler Diyarbakır'da Buluşuyor

Yaz tatili nedeniyle bölgemizi tanımak amacıyla Diyarbakır’a gelen Güney Koreli Çocuklar, Kayapınar ve Yenişehir Belediyesi’nin organize edeceği şölende Diyarbakırlılar ile buluşacak.

A+A-
Diyarbakır, yaz tatillerinde değişik ülkeleri gezerek tanımaya çalışan Güney Koreli Çocukları konuk edecek. 30 Temmuz’da Diyarbakır’a gelecek olan 73 Koreli öğrenci ile 16 öğretmen Kayapınar ve Yenişehir Belediyesi’nin organize edeceği şölende Diyarbakırlı gençler ve çocuklarla buluşacak. Koreli Çocuklar ile Diyarbakırlı çocukların katılacağı etkinlikler Kayapınar ve Yenişehir Belediyeleri tarafından organize edilecek.
30 Temmuz’da Diyarbakır’da olacak olan çocuklar, Kayapınar ve Yenişehir Belediyesi tarafından ağırlanacaklar. Diyarbakır’ın tarihi ve turistik mekânlarını gezecek olan çocuklar, daha sonra Kayapınar ve Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan şölene katılacaklar.31 Temmuz’da Kayapınar Belediyesi Ekin Parkı’nda düzenlenecek olan Kültürler Diyarbakır’da Buluşuyor etkinliği, 1 Ağustos akşamı da Sümer Park Anfi Tiyatro’da yapılacakFarklı kültürlerin buluşacağı şölende Güney Koreli çocuklar, Kore Çocuk Korosu, Kore halk dansları, Teakvondo gösterisi ile Kılıç gösterisi yapacaklar.  Diyarbakırlı gençler ve çocuklar dan oluşan Yenişehir Belediyesi çocuk Korosu, Kayapınar Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Erbane Grubu ile Jimnastik gösterisi yapılacak.Diyarbakır’da yaklaşık 4 gün kalması beklenen Güney Koreli çocuklar daha sonra Batman ve Van’daki tarihi ve turistik mekânları gezdikten sonra İran üzerinden Kore’ye dönecekler.
Koreli Öğrenci Gurubu Geldi
Kayapınar Belediyesince düzenlenen ''Kültürler Diyarbakır'da Buluşuyor'' etkinlikleri kapsamında Güney Kore'den gelen 86 kişilik çocuk grubu gösterileriyle izleyenleri büyüledi.     Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Ekin Parkı Amfi Tiyatrosu'ndaki etkinlikte konuşan yaşanan teknolojik devrimlerin ülkeler ve insanlar arasındaki mesafeleri ortadan kaldırdığını belirterek, bu durumun ülkeler arasında diyaloğu artırdığını söyledi.     Güney Kore grubu adına konuşan Jin Hin ise Diyarbakır'da bulunmaktan çok memnun olduklarını belirterek, ''İki gün önce Van'dan geldik. Buradan Batman'a gittikten sonra ülkemize döneceğiz. Bu tür etkinliklerle halklar arasında barışın ve sevginin yeşereceğine inanıyoruz.'' dedi.     Konuşmaların ardından Yenişehir Belediyesi Çocuk Korosu bir konser verdi. Daha sonra sahneye çıkan Güney Koreli çocuklar, ilginç kıyafetleriyle yaptıkları dans ve tekvando gösterisiyle izleyicilere güzel anlar yaşattı.