1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kültürler Diyarbakır'da Buluştu.
Kültürler Diyarbakır'da Buluştu.

Kültürler Diyarbakır'da Buluştu.

Kültürler Diyarbakır’da Buluşuyor etkinliğine katılan binlerce kişi, Güney Koreli ve Diyarbakırlı çocuklar tarafından sergilenen etkinlikler büyük bir ilgi gördü.

A+A-
Diyarbakır’ın tarihi ve turistik mekanlarını gezmek amacıyla Güney Kore’den gelen 71 öğrenci ve 15 öğretmen Kayapınar Belediyesi tarafından Ekin Parkı’ında düzenlenen şölende bir araya geldi. Şöleni aralarında  Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, DTP MYK üyesi ve eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, İl BaşkanYardımcısı Celal Yoldaş, Kayapınar İlçe Başkanı Nesip gültekin, Kürdi-Der İlçe Başkanı Mazhar Aktaş, DTP yöneticileriyle birlikte binlerce kişi izledi.
Kayapınar Belediyesi Ekin Parkı Anfi Tiyatrosu’nu dolduran  binlerce insan, Güney Koreli ve Diyarbakırlı çocukların hazırladığı gösterileri izledi. Diyarbakırlı ve Güney Koreli çocukları buluşturan etkinliğin açılışını yapan Kayapınar Belediye Başkanı Karatekin,  21 yüzyılda  yaşanan teknolojik devrimlerin ülkeler ve insanlar arasında mesafeleri ortadan kaldırdığına dikkat çekerek şunları söyledi:“Bu durum, ülkeler ve halklar arasında karşılıklı hoşgörü ve diyaloğ ortamını ortaya çıkarmıştır. Ülkeler ve halklar arasında diyaloğ ve hoşgörünün geliştiği çağda dünya egemenleri tarafından halklar arasında gerginlikler ve çatışmalar yaşatılmaktadır. Yarım yüzyıl önce dünya egemenlerinin talepleriyle bölge insanın da aralarında  yeraldığı binlerce kişi Kore’de yaşanan savaşta birer aktör olarak katılmıştır. Diyarbakır’da gerçekleşen bu buluşma bu tarihi gerçekliği tersyüz eden her iki halkın gerçek buluşmasıdır. Bu buluşmada silahların yerini halkların şarkıları, oyunları ve müzikleri yer almaktadır”
Diyarbakır’a gelen çocukların kentin tarihi mekanlarını gezdiklerini belirten Karatekin, “Binlerce yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan kentimizde çok kimlikli, çok kültürlü yapısını günümüze kadar korumaya çalışmıştır. Son yıllarda yükselen milliyetçi dalgaya rağmen kentimiz çok kültürlü, çok kimlikli yaşamdan yana bir tutum belirlemiştir. Diyarbakır  yaşanan bu savaşlara karşı, barış ve kardeşlikten yana tutum almaktadır” dedi.Güney Koreli Heyet adına konuşan Jin Hin, iki gündür Diyarbakır’da bulunduklarını belirterek, “Bu kentte bulunmaktan çok memnunuz. İki gün önce Van’dan geldik. Buradan Batman’a gideceğiz. Oradan Van’a ve ülkemize döneceğiz.  Kentinize geldiğiniz günden buyana gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder, halkları arasında barışın ve sevginin yeşereceği inancıyla hepinize sevgilerimizi sunuyoruz” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından Kayapınar Belediyesi Folklor ekibi Halk oyunları gösterisi sunarken, Yenişehir Belediyesi Çocuk Korosu Kürtçe ve Türkçe şarkılar seslendirdi, Yenişehir Halk Oyunları ekibi ise çeşitli gösteriler yaptı. Güney Koreli Çocuklar tarafından hazırlanan Yelpaze, Sihirbazlık, Kılıç, Teakvando, Gelin-Damat oyunları ilgiyle izlenirken, çocuk korosu ise kendi dillerinde  şarkılar söyledi.Ekin Parkı’nda  gerçekleştirilen Kültürler Diyarbakır’da  buluşuyor etkinliğine  Diyarbakırlılar çocuklarıyla birlikte yoğun bilgi gösterirken, gösteri yapan çocuklara  ise ilgi yoğundu.