1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kültür ve İnanç merkezi olacak
Kültür ve İnanç merkezi olacak

Kültür ve İnanç merkezi olacak

Sempozyumun açılışında, Soma'daki faciada yaşamını yitirenler için Kur'an-ı Kerim okundu. İl Valisi Kıraç, "Son zamanlarda yapılan faaliyetlere baktığımızda Diyarbakır'ın bir kültür ve inanç turizmi merkezi olma yolunda ilerlediğini görmekteyiz" dedi.

A+A-

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, "Son zamanlarda yapılan faaliyetlere baktığımızda Diyarbakır'ın bir kültür ve inanç turizmi merkezi olma yolunda ilerlediğini görmekteyiz" dedi.

Diyarbakır Valiliği, Dicle Üniversitesi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Eğil Kaymakamlığı işbirliği ile “Peygamberler Sempozyumu ve Eğil Tanıtım Günleri” düzenlendi. Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilen sempozyumun açılışına Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Eğil Kaymakamı Taner Bircan, İl Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

KUR'AN-I KERİM OKUNDU

Ulucami baş imam hatibi M. Emin Mülayim'in Kuran-ı Kerim okuması ile başlayan programda Manisa'nın Soma ilçesinde gerçekleşen maden kazasında hayatını kaybedenler için Fatihalar okundu, dualar edildi. Eğil ilçesinin zenginliklerini ve maneviyatını, tarihini anlatan Eğil tanıtım videosunun gösteriminin ardından sempozyumun ilk açılış konuşmasını Eğil Kaymakamı Taner Bircan yaptı.

Soma'da yaşanan maden kazasında hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek sözlerine başlayan Bircan, Mekke ve Medine'den sonra en çok peygamberi barındıran Eğil ilçesini tanımanın ve tanıtmanın sevinci içinde olduklarını ifade ederek, Diyarbakır'ı tanımak için Eğil'i tanımak gerektiğini belirtti. Bircan, kendilerine bu tanıtım yolunda emek veren tüm kuruluşlara da teşekkür etti.

SOMA'DA YAŞANAN FACİA

İl Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş da konuşmalarına Soma'da yaşanan elim kazanın acısını yüreklerinde hissettiklerini, vefat edenlere de rahmet dilediklerini vurgulayarak sözlerine başladı. “Nebi” kelimesinin anlamının bir yerden bir yere intikal etmek olduğunu, “Resul” kelimesinin ise bir kaynağın bir haberle gönderilmesinde elçi olan anlamına geldiğini belirten Erdoğmuş, her Resulün Nebi ama her Nebinin Resul olmadığını söyledi.

MANEVİ VE DİNİ OLGULAR

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ise yaptığı konuşmada “Soma'da yaşamını yitiren madenci kardeşlerimize rahmet, kederli ailelerine sabır diliyorum” dedi. “Bu organizasyonun gerçekleştirilmesi ile bölgem ve ülkem adına, dünya adına teşekkür ediyorum ve minnettarlığımı sunuyorum” diyen Saraç, göreve geldikleri günden itibaren manevi değeri yüksek, “inci tanesi” diye adlandırılan Diyarbakır'ın gerek toplantılarda gerekse televizyon programlarında güzelliklerini, tarihini, medeniyetler abidesi olduğunu anlattıklarını dile getirdi. Bu şehirdeki manevi ve dini olguların tanıtılmasının tüm kesimin boynunun borcu olduğunu vurgulayan Saraç, Diyarbakır'ın kabuğunu kırmaya başladığını ve inanç turizmi ile tüm dünyanın bu hazineye, 33 medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklara gelmesini temenni etti.

VALİ KIRAÇ SÜRECİ ANLATTI

Vali Kıraç, Anadolu coğrafyasının İslam medeniyetiyle Diyarbakır'da tanıştığını ifade ederek, hicretten 7 yıl sonra Hz. Süleyman'ın komutanlığındaki ordu ile bu toprakların fethedildiğini söyledi. Diyarbakır'ın fethinden yüzlerce yıl önce Hz. Zülküfl ve Hz. Elyasa peygamberlerin yanı sıra Osmanlı salnamelerinde isimleri geçen Nebi Hallak, Nebi Harun ve Nebi Harut'un da Eğil'de medfun olduğunu kaydeden Vali Kıraç, şöyle konuştu:

"Son yıllardaki faaliyetlerle ve kültür varlıklarına verdiği değerle kabuğunu kırmaya başlayan gerçek çehresini ortaya çıkaran Diyarbakır bir cazibe merkezi olma yolunda ilerlemektedir. 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i olan Ulu Cami'yi bağrında barındır Diyarbakır, bir taraftan Malabadi Köprüsü ile şehrimize gelenleri selamlarken diğer yandan şehit sahabe türbeleriyle ziyaretçilerini mistik iklimine çekmektedir."

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEMEKTEDİR

"Cevherin kıymetini ancak cevherden anlayan bilir. Burada yatan peygamberlerin, sahabelerin kıymetini de bizlerin bilmesi, idrak etmesi ve buna göre hareket etmesi son derece önemlidir" ifadesini kullanan Kıraç, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu bağlamda ilimizdeki kamu kurumları, valiliğimiz, üniversitemiz ve sivil toplum kuruluşlarımız ile son yıllarda bu değerlerin farkına varmaya başladığımızı ve değerlendirme adına adımlar attığımızı görmek mutluluk vericidir. Son zamanlarda yapılan faaliyetlere baktığımızda Diyarbakır'ın bir kültür ve inanç turizmi merkezi olma yolunda ilerlediğini görmekteyiz. Hepimizin bildiği Dört Ayaklı Minare, İç Kale gibi yerlerin yanında henüz gün yüzüne çıkmamış birçok eser keşfedilmeyi beklemektedir. Örneğin son günlerde Eshab-ı Kehf'in Lice'de bulunduğuna dair önemli bulgular elde edilmiştir. 1200'lü yıllarda Selehaddin-i Eyyübi'nin kardeşi Melik Adil'e ait bir kitabenin Lice'deki mağara içerisine işlenmiş olması bu durumu kuvvetlendirmektedir."

İslam öncesi dönemlerin ortaya çıkarılması için yapılan kazı çalışmaları ve restorasyonlar ile Diyarbakır'ın güzelliklerinin gün yüzüne çıkmaya başladığını vurgulayan Kıraç, "Elbette ki sadece bu eserlerin ortaya çıkarılması yeterli değildir. Bunların tanıtılması, bilinirliğinin arttırılması da en az diğer çalışmalar kadar kıymetlidir" diye konuştu.

ALEMLERİ NUR EYLEDİ TANITIM

Diyarbakır Valiliğince hazırlanan “Âlemleri Nur Eyledi” adlı tanıtım video ilk kez yayınlandı. Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk oturumu, Doç. Dr. Cengiz Yıldız moderatörlüğünde gerçekleşti. Sempozyumda ilk olarak Cezayir Metodoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mohammed Baba Ammi, “Peygamber ve Tebliğ” konusunda bir sunum yaptı. Türkçe olarak tercüme edilen konuşmada Ammi, peygamberlik makamı ile Allah arasındaki ilişkiyi anlamanın gerekliliğinden bahsetti. Peygamberlik makamının çok iyi algılanmadığını belirten Ammi, peygamberler ile ilgili iyi bir eğitim almanın önemine değindi.

“Bugün bu salonda Türkçe bilmesem de muhakkak ki Muhammed ve Mustafa adıyla karşılaşırım. Bu da peygamberlik ruhuna sahip olduğumuzu gösteriyor” diyen Ammi, sevgide evrensel olunması gerektiğini, Peygamber Efendimizin bile bir Yahudi'nin cenazesinde ağladığını dile getirdi. Ammi, Yeryüzünde hiçbir ideolojinin insanları bir araya getiremeyeceğini ama din, peygamber ve iman sevgisinin bunu başarabileceğini ifade etti.

“İnanç Potansiyeli Açısından Eğil” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kenan Haspolat ise tarihin ilk bulgularının ve ekilen ilk hasatların Diyarbakır topraklarından oluştuğunu ifade etti. Ermenilere göre Âdem ile Havva'nın cennetten kovulduktan sonra Dicle nehri havzasına gönderildiğini ve Yahudilerin Tevrat'ta geçen “Kalne” isimli şehrinin Diyarbakır olduğuna inandıklarını söyleyen Haspolat, Asurların ilk krallıklarının da bu şehirde olduğunu ve Hz. Davut'un soyunun da bu şehirde yaşadığını aktardı.

EĞİL BAŞLI BAŞINA TARİH

Peygamberler ve Nebilerden oluşan bilgileri slayt eşliğinde fotoğraflarla anlatan Haspolat, Eğil'in peygamberler bölgesi olmasından ziyade sahabeleri de içinde barındırdığını, Eğil'in başlı başına bir tarih olduğunu da vurguladı. Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Bedir de sempozyumda gerçekleşen ilk oturumun son konuşmacısı olarak “ Kur'an Atlasında Eğil'de bulunan Peygamber Makam ve Kabirleri” konusunda bir sunum yaptı.

Bedir, “Peygamberler, Allah'ın bizlere hitap için gönderdiği üzerimizde bulunan en son elleridir” diyerek, Eğil'de bulunan Elyesa Peygamberin net olmamakla birlikte 8. yüzyılda yaşadığını, Hz. İlyas ile birlikte peygamberlik yürüttüğünü vurguladı. “Peygamberlerin yaşadığı bu topraklarda vahiy sevgisi, tılsımı bulunuyor” diyen Bedir, Zülküf Aleyhisselam ve Yunus Aleyhisselam'ın hayatından kesitler sundu. Sempozyum, bir gün boyunca üç oturum halinde devam edecek. Bugün ise Eğil'de gerçekleşecek program ile “Peygamberler Sempozyumu ve Eğil Tanıtım Günleri” sona erecek.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT