1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kültür sanat günleri sona erdi
Kültür sanat günleri sona erdi

Kültür sanat günleri sona erdi

Silvan'da Zembilfroş Kültür Merkezi tarafından “Demokratik sanatla özgür yaşam anlayışıyla doğal toplumla buluşalım” sloganıyla organize edilen Kültür Sanat Günleri sona erdi.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan İlçe Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Zembilfroş Kültür Merkezi tarafından “Demokratik sanatla özgür yaşam anlayışıyla doğal toplumla buluşalım” sloganıyla organize edilen Kültür Sanat Günleri sona erdi.

Kültür ve sanat günleri etkinliğine Belediye yetkilileri, BDP'li yöneticiler, çevre köy sakinleri, kursiyerler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikler kapsamında Kürt sanatçı Hivron tarafından mini bir konser verildi. Etkinlik kapsamında çocuklara resim öğreten Hivron, “Zembilfroş Kültür Merkezi olarak, başlatmış olduğumuz bu etkinlikler kapsamında 7 köy dolaştık. Çocuklarla birlikte yapmış olduğumuz bu resimleri toplayarak, Diyarbakır, Batman ve Silvan'da açacağımız 'Doğa Çocukları' Resim sergisinde halkla buluşturacağız” dedi.

'Etkinlikler devam edecek'

Silvan Belediyesi Kültür Sanat Merkez çalışanı Fesih Çetinkaya ise, Zembilfroş Kültür Merkezi olarak başlatmış oldukları kültür sanat günlerinin köylerdeki etkinliklerinin finali yapılırken ilçe merkezindeki etkinliklerinin de Ramazan ayı boyunca devam edeceğini belirti. Çetinkaya, “Zembilfroş Kültür Merkezi olarak 'Demokratik sanatla özgür yaşam anlayışıyla doğal toplumla buluşalım' şiarı ile başlattığımız bu çalışma kültür ve sanatın anayurdu olan doğal topluma inmek istedik. Şimdiye kadar hep köyde yaşayan halkımızı yapmış olduğumuz etkinliklere davet ederken, bu sefer farklı düşünerek etkinlikleri köyde yaşayan halkımıza buluşturmayı hedefledik” diye konuştu.

'35 köy halkına ulaştık'

Çetinkaya, “Bu kapsamda Zembilfroş Kültür Merkezi olarak kültür ve sanatı bu coğrafyada bir ilki gerçekleştirerek kültürün doğuş yeri olan köylere taşıyarak, sanat halk içindir düşüncesini bir nevi gerçekleştirmiş olduk. Etkinlikler kapsamında yedi merkez köyde yapmış olduğumuz etkinliklerle çevre köylerle birlikte yaklaşık olarak 35 köy halkına ulaştık. Buradan şunu söylemek istiyoruz. Sanat toplum içindir diyen tüm sanatçılarımızın sahneden doğal topluma inmesini istiyoruz. Köy halkımızdan da ricamız gece misafirliği geleneğini kaybetmemeleri ve çocuklara Kürtçe masal anlatmalarıdır” dedi. Kültür sanat günlerinin köy ayağı, yapılan etkinlikler ve sinevizyon gösteriminin ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT