1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kültür-Sanat günleri köylere taşındı
Kültür-Sanat günleri köylere taşındı

Kültür-Sanat günleri köylere taşındı

Silvan'da sanat faaliyeti yürüten Zembilfroş Kültür Merkezi, “Demokratik sanatla özgür yaşam anlayışıyla doğal toplumla buluşalım” şiarı ile başlattığı “Kültür-Sanat Günleri” aktivitelerini Hazro ilçesine bağlı köylere taşıdı.

A+A-

Hazro'ya bağlı Varınca (Köfercin) köyünde düzenlenen etkinliğe Zembilfroş Kültür Merkezi çalışanları, köy sakinleri, kültür merkezi kursiyerleri, BDP Hazro İlçe Eş Başkanı Şakir Dolan ve BDP yöneticileri katıldı. Etkinlik öncesi Zembilfroş Kültür Sanat Merkezi çalışanları, “Demokratik sanatla özgür yaşam anlayışıyla doğal toplumla buluşalım” yazılı pankart açarak, köyün girişinden köy meydanına kadar erbaneler eşliğinde yürüdü. Kültür Sanat Merkezi çalışanlarını köyün çocukları sarı, kırmızı, yeşil flamalar eşliğinde büyük bir coşkuyla karşıladı.

Köy okulunun bahçesinde yapılan etkinlikte, ilk olarak Zembilfroş Kültür Merkezi'ne bağlı resim atölyesi tarafından çocuklara resim materyallerinin Kürtçe isimleri öğretilirken, daha sonra çocuklarla birlikte resimler çizildi. Daha sonra Heftreng Erbana Grubu sahne aldı. “Demokratik sanatla özgür yaşam anlayışıyla doğal toplumla buluşalım” pankartının asılı olduğu alanda, köy sakinleri giydikleri yöresel kıyafetlerle erbane eşliğinde uzun süre halay çekti.

“Anadilde eğitim” konulu tiyatro

Etkinlikte konuşan Zembilfroş Kültür Merkezi çalışanı Fesih Çetinkaya, doğal toplumun köylerde olduğunu belirterek, kültür ve sanatı doğal toplum ile buluşturmak için böyle bir çalışma başlattıklarını ifade etti. Çetinkaya, köy sakinlerinden çocuklarına Kürtçe masal okunmasını ve şevbêrk geleneğinin devam etmesini istedi. Konuşmaların ardından merkeze bağlı folklor ekibi sahne aldı. Folklor gösteriminin ardından merkeze bağlı tiyatro ekibinin hazırlamış olduğu “Andımız” ve “anadilde eğitim” konulu tiyatro gösterimi büyük ilgiyle izlendi

HABERE YORUM KAT