1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp'un içme suyu sorununu çözüldü
Kulp'un içme suyu sorununu çözüldü

Kulp'un içme suyu sorununu çözüldü

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, 6,5 milyon liraya mal olan Kulp İçme Suyu İsale Hattı'nı hizmete açarak, ilçenin 35 yıllık su sorununu ortadan kaldıran tesisi devreye aldı.

A+A-
Kışanak, 100 yıldır yapılmayanı el ele vererek birkaç yıl içinde yapacaklarının sözünü verdi.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Genel Sekreter Fethi Suvari, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Turan Kapan ve Meclis Üyeleri, dün Kulp ilçesine giderek DİSKİ'nin gerçekleştirdiği Kulp İçme Suyu İsale Hattı'nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, Kulp Belediyesi Eş Başkanı Metin Dinar ile meclis üyeleri de katıldı.
 
Kışanak, dün ilk olarak Kulp Belediyesi'ne giderek, Belediye Eş Başkanı Metin Dinar'ı makamında ziyaret etti. Kulp Belediyesi meclis üyeleri, HDP ve DBP İlçe Eş Başkanlarının hazır bulunduğu ziyarette konuşan Kışanak, el birliğiyle halkın sorunlarını çözmek için çalıştıklarını söyledi. Temel ilkelerinin yerel ve yerinden güçlü yönetim olduğunun altını çizen Kışanak, öz yönetimin ancak böyle ayağa kalkabileceğini belirtti.
 
Öz yönetimin oluşması için köy komünleri, kadın, mahalle meclisi ve gençliğin çalışmalarını kendi çalışmalarının bir parçası olarak gördüklerini dile getiren Kışanak, “Onlarla birlikte güçlenebilir ve çalışmalarımızı yürütebiliriz. İlçe belediyelerimizi de öz yönetimin temel dayanağı olarak görüyoruz.” dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin bu yapı içinde koordinasyonu sağlayan ortak bir çatı olduğunu vurgulayan Kışanak, bugünkü ziyarette de öz yönetimi nasıl güçlendirebileceklerini konuşacaklarını ifade etti.
 
'17 ilçemizde örgütlenmemizi tamamladık'
 
Herhangi bir örgütlenme ve planlama yapılmadan çalışmaların yürütülemeyeceğinin altını çizen Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Şu anda 17 ilçemizde büyük oranda örgütlenmemizi tamamladık. Araç ve gereç konusunda bazı eksikliklerimiz var. Bunları da zamanla çözüyoruz. Toplu taşıma hizmetleri bizim için önemliydi. Bütün ilçelerimize bu hizmeti ulaştırdık. 2 yada 3 hafta sonra 22 adet daha toplu taşıma aracı gelecek. Yeniden düzenleme yaparak ihtiyaç duyulan ilçelere araçların temini sağlanacak.Temmuz ayında 25 yeni araçla toplu taşıma sorunumuz ortadan kalkacak. “
 
Kulp, Lice ve Çüngüş'e yol yapımında öncelik verilecek
 
İlçelerin en temel ihtiyaçlarının su, kanalizasyon ve altyapı sorunu olduğunu bildiklerini aktaran Kışanak, yol konusunda Kulp, Lice ve Çüngüş'ün en dezavantajlı ilçeler olduğunu söyledi. Kışanak, “ Hem arazi yapısından hem de yıllarca yapılan ihmalden dolayı bu 3 ilçemizde ciddi yol sorunu bulunuyor. O nedenle bizlerde bu yıl yol yapımı konusunda ağırlığımızı bu ilçelere verdik. Kent ve ilçelerimizin yol yapımı için bu yıl 176 milyon bütçe ayırdık. Bütün bütçemizin üçte birini yol yapımına ayırdık ve bu bir rekordur.” diye konuştu.
 
Kulp'ta 100 km'lik yol çalışması yapılacak
 
Bu yıl Kulp'ta 100 km'lik yol çalışması planladıklarının bilgisini veren Kışanak, bunun 37 kilometresinin asfalt geriye kalan 63 km ise stabilize yol çalışması şeklinde olacağını kaydetti. Kulp'un heyelan bölgesi olduğunu, bu nedenle zeminde kaymalar yaşandığını söyleyen Kışanak, onun için menfezlerin açılması ve istinad duvarlarının yapılması gerektiğini, bu çalışmaların oldukça zahmetli ve maliyetinin yüksek olduğunu söyledi. İl Özel İdarenin zamanında çalışma yürütmediğinin farkında olduklarını dile getiren Kışanak,  2015 yılında 100 km'lik yol çalışmasını başarıyla tamamlayacaklarının sözünü verdi.
 
'100 yılda yapılmayanı birkaç yıl içinde yapacağız'
 
Kulp ilçesinde su sorununun yaşandığını ve yaptıkları çalışmayla bu sorunu büyük ölçüde aştıklarını belirten Kışanak, sözlerine şöyle devam etti: “Daha önce kuyulardan su alınıyordu. Şu anda 20 km'lik bir depo oluşturuldu. O depodan su ilçe merkezine verilmeye başlandı. DİSKİ su şebekelerinin yenilenmesi için de çalışma başlattı. Bizler halk olarak ekolojik bir toplumu arzuluyoruz. Çevrenin, doğanın kirlenmemesi ve tahrip olmamasını istiyoruz. Bundan dolayı kanalizasyon ve arıtma sisteminin çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Geçen yıl açıkta akan bazı kanalların toplanıp uzaklaştırılması için DİSKİ başarılı bir çalışma yürüttü. Bu yıl proje çalışması kapsamında kanalizasyon şebekeleri de yenilenecek.”
 
'El ele verip sorunları çözeceğiz'
 
İlçelerin tamamında altyapının yok denecek boyutta olduğuna, su depoları ile kanalizasyon şebekelerinin eski ve yetersiz olduğuna işaret eden Kışanak, “Arıtma tesisi hiçbir ilçemizde yok. Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir yükü devir aldık.” dedi.
 
 
Kent ve ilçelerinde 100 yılda yapılmayanı halkın, ilçe belediyelerin, DİSKİ'nin ve Büyükşehir Belediyesi'nin el ele vererek birkaç yıl içinde hızla tamamlayacağının sözünü veren  Kışanak, “Çünkü artık ilçelerimizde arıtma tesisi ve temiz su sorun olmaktan çıkmalıdır. Bizim sosyal sorunlarımız da bulunuyor. Bu nedenle bu sorunları hızlı bir şekilde çözmeliyiz. Yaptığımız olumlu çalışmalar halkımızındır. Varsa eksiklikler o da bizimdir. O eksiklikleri de tamamlamak için önümüze hedef olarak koyacağız. Bu siyasetin ve felsefenin temel yaklaşımı budur.” dedi. Kışanak'ın ardından konuşan Kulp Belediye Eş Başkanı Metin Dinar da, belediyenin yaptığı çalışmalar ve hedefler hakkında bilgi verdi.
 
Kulp'un 35 yıllık su sorunu çözülmüş oldu
 
Konuşmaların ardından Kulp merkeze 20 km uzaklıktaki İçme Suyu İsale Hattı'nın açılışı gerçekleştirildi. DİSKİ tarafından yapılan tesisle, uzun süre su sorunu yaşayan Kulp'un, 35 yıllık sorunu giderilmiş oldu.
 
İsale hattı hakkında bilgi veren DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, içme suyu tesisinin Kulp Belediyesi tarafından başlatıldığını, ancak Büyükşehir Yasası'yla çalışmanın DİSKİ'ye geçtiğini, DİSKİ'nin de İller Bankası tarafından kredisi sağlanan bu projeyi hayata geçirdiğini kaydetti. Karatekin, şu bilgiyi verdi:
 
“Gelikasa kaynağından alınıp 20 kilometre uzunluğunda 250 milimetre çapında çelik borularla 1500 metre küp depoya iletiliyor ve buradan da şehre veriyoruz. Proje kapsamında hat boyunca 38 tane vantuz, 37 tane tahliye vanası, 236 metre dere geçişi, 4 tane de havalandırma bacası söz konusudur. Bu projenin en önemli özelliklerinden birisi de otomasyon sisteminin olmasıdır. Dolayısıyla herhangi bir arıza durumunu görme şansımız var. Projenin maliyeti yaklaşık 6,5 milyondur. Kulp ilçemizin 35 yıllık su ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu kapsam da ilçemiz içme suyu konusun da sıkıntı yaşamayacaktır.”
 
Dinar: Şu andan itibaren suyumuz 24 saat akıyor
 
Kulp'un en büyük sorunlarından birinin içme suyu sorunu olduğunu belirten Belediye Eş Başkanı Metin Dinar, “Şu anda 20 kilometreden suyumuz geliyor ve 24 saat su akıyor. Hepimize hayırlı olsun.” diye konuştu. Kulp ilçesinin 35 yıllık su sorununun karşılanacağı bir tesisi hizmette açtıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise tesisle Kulp'un bundan sonra sağlıklı ve sürekli musluğundan temiz su akan bir ilçe olacağını sözlerine ekledi.
 
Esnaf ve öğrenciler ziyaret edildi
 
Açılışın ardından Kışanak, Kulp'ta esnafı, DİSKİ Kulp Hizmet Binası'nı ve DBP İlçe Teşkilatını ziyaret ederek sorunları dinledi. Öte yandan Kışanak, Kulp Belediyesi'nin KPSS, LYS ve SBS sınavlarında öğrencilere yönelik açtığı kurs merkezini ziyaret ederek öğrencilere sınavlarda başarılar diledi.
 
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT