1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp'tan İstanbul'a uzanan bir başarı öyküsü
Kulp'tan İstanbul'a uzanan bir başarı öyküsü

Kulp'tan İstanbul'a uzanan bir başarı öyküsü

İlkokul 3'te Diyarbakır'dan İstanbul'a ailesiyle birlikte göç ettiğinde iki basamaklı sayıları toplayamayan Ekrem büyük bir azimle çalıştı ve yıllık 62 bin dolarlık bursla Princeton'a kabul edildi. Ancak eylül başındaki gidişi için başarılı öğrencinin spo

A+A-
 Ekrem İpek, Diyarbakır Kulp'un bir köyünde dünyaya geldi. Annesi ev hanımı, babası bir apartman görevlisi. İlkokul 3. sınıfta Diyarbakır'dan İstanbul'a ailesiyle birlikte göç ettiğinde iki basamaklı sayıları toplayamıyordu.
 
 
500 tam puanla İstanbul Erkek Lisesi'ne girdi
 
 
Aradaki açığı kapayabilmek için çalıştı çabaladı. İstanbul Erkek Lisesi'ne 500 tam puanla girdi. Elinde okumaktan başka bir şansı olmayan Ekrem, yıllık 62 bin dolarlık bursla Princeton'a kabul edildi. Akademik başarısının yanı sıra İstanbul Erkek Lisesi'nde 3 boyutlu yazıcı kurulumu ve yazılımı ilk başlatan öğrenci olmasıyla da Princeton'un kapılarını aralayan Ekrem başarısının sırrını anlattı.
 
'Babam dünyanın en iyi ekonomisti'
 
 
“Kimi örnek aldı diye sorarsanız; babamı yazın. Çünkü bacağındaki yüzde 40'lık engeli ile yaşamı boyunca bir kez bile yıllık izin kullanmadan çalıştı. Onun çalışkanlığını örnek aldım. Benim babam bence dünyanın en iyi ekonomisti, çünkü asgari ücretle 5 çocuk okutmak herkesin yapabileceği bir şey değil” dedi. Ekrem, yokluklar içinden sıyrılma başarısını da şöyle anlattı: “Elimde olmayanlara kafayı takmıyor, elimde olanlara odaklanıyorum. Böylece ortay daha yaratıcı şeyler çıkıyor.”
 
 
Princeton Üniversitesi'ne, Ivy Learning Eğitim Danışmanlığı sayesinde girdiğini söyleyen Ekrem İpek, Eylül ayında ABD'ye uçacak ve Elektronik Mühendisliği okuyacak.
 
Sponsor aranacak
 
 
Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberinde, Lisans eğitiminin ardından tıbbi cihaz ve robotların yapımı üzerine uzmanlaşmak isteyen Ekrem, Princeton'da profesörler ve kabul edilen öğrencilerle ön tanışma için ABD'ye gitti. Ekrem'in ilk tanışma için uçak biletini İstanbul Erkek Lisesi Vakfı karşıladı. Ancak eylül başındaki gidişi için başarılı öğrencinin sponsora ihtiyacı var.
 
 
Oğlunun başarısıyla gurur duyan baba Feyat İpek ise; “Diyarbakır'da hayvancılık ve tarla ile uğraşıyordum. İstanbul'a göç ettik. Benzin istasyonunda araba yıkadım, bir ara otoparkçılık yaptım. 15 yıldır da apartman görevlisi olarak çalışıyorum. Oğlum ne yaptıysa kendi kendine yaptı. Diyarbakır'da gittiği okulu bir görseydiniz, bir sırada dört öğrenci oturuyordu. Okulun içi pazar yeri gibi tıktım tıklımdı. Kulp'tan Amerika'ya gideceği kimin aklına gelirdi?” diyor.
 
 
Princeton Üniversitesi
 
 
Başkanları eğiten üniversite olarak bilinen Princeton Üniversitesi, New Jersey'de yer alan Ivy League'e ait 8 özel üniversiteden birisidir. İlk olarak Elizabeth, New Jersey'de 1746'da New Jersey Koleji adıyla kuruldu. 1896 yılında ise adı Princeton Üniversitesi olarak değiştirildi. Princeton'ın 35 Nobel Ödülü, 17 Ulusal Bilim Madalyası ve 3 Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası kazananlarıyla ilişkisi olmuştur. Öğrenci başına, Princeton dünyanın en büyük bağışı olan üniversitedir. Albert Einstein 1933 yılında Princeton'da ölene dek çalışmaya başlamıştır.
 
 
Princeton Üniversitesi 2001, 2008 ve 2014 yılları arasında US News and World Report (USNWR) tarafından yapılan araştırmada ABD'deki en iyi üniversite seçildi. Times Higher Education tarafından yapılan araştırmada ise dünyanın en iyi 5. üniversitesi seçildi. Pür matematik alanında dünyanın akademik saygınlığı en yüksek üniversitesidir.

HABERE YORUM KAT