1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp’ta Zozan Eren Kadın Merkezi açıldı
Kulp’ta Zozan Eren Kadın Merkezi açıldı

Kulp’ta Zozan Eren Kadın Merkezi açıldı

Kulp Belediyesi tarafından ilçede yapılan Zozan Eren Kadın Merkezi’nin açılışı yapıldı.

A+A-

Açılışı yapan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan kışanak, kadına yönelik şiddete karşı herkesin tavır almasını istedi.

 

Kışanak, merkezin Kulplu kadınların ikinci evi olacağını ifade etti.

 

Kulp Belediyesi, Zozan Eren Kadın Destek Merkezi’ni hizmete açtı. Turgut Özal Mahallesi’ndeki açılış törenine, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kulp Belediyesi Eş Başkanı Sadiye Süer Baran, DBP, HDP ilçe eş başkanları ile çok sayıda kadın katıldı.

 

Merkezin açılışında konuşan Kulp Belediyesi Eş Başkanı Sadiye Süer Baran, merkeze 1997 yılında gözaltında kaybedilen Zozan Eren’in ismini verdiklerini kaydederek, “Herkes çok iyi bilsin ki bizler asla ve asla kayıplarımızı unutmayacağız.” dedi.

 

Ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, yapılan çalışmadan dolayı Kulp Belediyesi’ni kutladı. Kadının söz hakkının olmadığı toplumlarda ilerlemenin de olmadığına dikkat çeken Kışanak, “Toplumun yarısını eve hapsederek, iradesizleştirerek ve baskı altına alarak işlevsizleştirirseniz toplumun yarısını felç etmiş olursunuz.” diye konuştu.

 

Kadınların özgürlük isterken toplumun da özgürlüğünü istediğini vurgulayan Kışanak, kadınların ve halkın özgürlüğünün birbirinden ayrılamayacağını, kadının mücadelesinin toplumsal bir mücadele olduğunu ifade etti.

 

‘Burası kadınların ikinci evidir’

 

Kulp’ta kadınların evleri dışında gidebilecekleri çok fazla mekânın bulunmadığının altını çizen Kışanak, açılan kadın merkeziyle bunu bir nebze olsun sonlandırmayı amaçladıklarını, Zozan Eren Kadın Merkezi’nin kadınların ikinci evi olacağını söyledi.

 

Kadın merkezinin birçok sorunun çözümüne katkı sunacağını ve kadınların bu merkezle daha fazla toplumsallaşabileceğini belirten Kışanak, merkezde kadın dayanışmasının örülerek güçleneceğini kaydetti.

 

Büyükşehir ve Kulp Belediyesi’nin sürekli kadınların yanında yer aldığını söyleyen Kışanak, Büyükşehir Belediyesi’nin bu merkezdeki çalışmalara her zaman katkı sunacağını belirtti.

 

‘Herkes şiddete karşı tavır alsın’

 

Kadına yönelik şiddetin bir insanlık suçu olduğunu, hiçbir onurlu insana ve topluma bu durumun yakışmadığını kaydeden Kışanak, kadına yönelik şiddete karşı herkesin tavır alması gerektiğini ifade etti.

 

Çocuk yaşta evlilik, kuma, berdel, her türlü şiddet ve başlık parasının suç olduğunu hatırlatan Kışanak, bu tür olumsuz durumların hiçbir şekilde açıklanamayacağını dile getirdi. Bu olumsuz tabloyu tersine çevirdiklerinde, devlet şiddetine karşı daha güçlü durabileceklerini vurgulayan Kışanak, bölge illerinde birçok kadının öldürüldüğünü, buna rağmen kadın mücadelesini kararlılıkla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.  

 

Konuşmaların ardından Zozan Eren Kadın Merkezi,  Zozan Eren’in ailesi ve Eş Başkan Kışanak tarafından hizmete açıldı. Açılışın ardından Kışanak ve kadınlar, merkezi gezerek, bilgi aldılar.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler