1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kulp'ta tapu heyecanı
Kulp'ta tapu heyecanı

Kulp'ta tapu heyecanı

DİYARBAKIR - Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2004 yılında Türkiye genelinde başlatmış olduğu kadastro çalışmaları sonucunda Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı 12 köyde 16 bin 944 parselde çalışmalar sona erdi.

A+A-

Kulp Halk Eğim ve Kültür Merkezi çok amaçlı salonunda düzenlenen tapu dağıtım törenine, Tapu ve Kadastro 7. Bölge Müdürü Sinan Fidan, Tapu ve Kadastro 7. Bölge Şube Müdürü Ali Rıza Adrian, Kulp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Kulp İlçe Garnizon Komutanı 2. Motorize Piyade Tabur Komutanı Topçu Kurmay Yarbay Ahmet Yüce, Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamdusena Tel, Kulp Belediye Başkanlığı temsilcisi Enver Memiş, daire amirleri, kamu kurum ve kuruluşları üyeleri, köy muhtarları ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ait slayt gösterisi ile devam edildi.

Törende konuşan Tapu ve Kadastro 7. Bölge Şube Müdürü Ali Rıza Adrian, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün çeşitli zamanlarda planlamaları yaparak ihalelerin yapıldığını, kendilerinin çalıştığı ihale paketinin 16. ihale paketi olduğunu ve 23 birimden oluştuğunu ifade etti. İhale paketinin 12 biriminde çalışmaların bitirildiğini aktaran Adrian, tapu senetlerinin Tapu Müdürlüğü'ne teslim edildiğini dile getirdi. Adrian, "Alaca köyümüzün çalışmaları devam etmekte olup, en kısa sürede bu köyümüzün de çalışmaları bitirilip Tapu Müdürlüğü'ne tapu senetleri teslim edilecektir. Hamzalı köyünde 4 bin 809 parsel, Akbulak köyünde bin 500 parsel, Karaağaç köyünde 635 parsel, Temran köyünde 977 parsel, Konuklu köyünde 2 bin 221 parsel, Ayhan köyünde 720 parsel, Karaorman köyünde 900 parsel, Ünal köyünde 679 parsel, Salkımlı köyünde bin 227 parsel, Yakıt köyünde 570 parsel, İnkaya Köyünde 2 bin 24 parsel, Üçkuyu köyünde 700 parsel olmak üzere toplam 16 bin 944 parselli tapu tescilleri yapılmıştır, yani kadastrosu tamamlanmıştır. Alaca köyümüzde yaklaşık 2 bin 905 parselin çalışması son aşamaya gelmiş, toplam olarak bu ihale paketimizde 19 bin 849 adet parsel ölçülmüş ve ihalemiz sonuçlanmak üzeredir" dedi.

Tapu ve Kadastro 7. Bölge Müdürü Sinan Fidan ise, Akbulak, Ayhan, Hamzalı, İnkaya, Karaağaç, Karaorman, Konuklu, Salkımlı, Temran, Üçkuyu, Ünal, Yakıt köylerine ait 16 bin 944 adet tapunun dağıtım töreni için burada bulunduklarını söyledi. Kadastrosu tamamlanan köyler için çalışmalara 2010 yılı Ekim ayında başlandığını belirten Fidan, çalışmaların teknik kısmının özel sektöre ihale edilerek 1 milyon 33 bin 530 lira bedelle tüm çalışmaların kamu-özel sektör iş birliğiyle tamamlandığını kaydetti.
Kulp Kaymakamı Maraşlı ise, kadastro çalışmalarının yaşayan hizmetler olduğunu belirterek, "Yatırıma dayalı her türlü mülkün altında kadastro hizmetleri vardır.

Yatırımlar ve gelişmeler devam ettiği müddetçe kadastro çalışmaları da olacaktır. 2012 yılında Türkiye'mizin kadastro çalışmalarına son derece hızlı bir şekilde önem verilerek, yoğun bir şekilde çalıştığını görmekteyiz. İnşallah bu 12 köyün tapusunu burada dağıtacağız, darısı diğer 18 köyümüzün başına. İnşallah onlar da sizler gibi bizlere yardımcı olursa, bizler de uyumlu işbirliğiyle çalıştığımızda bu yüzyılımızda çoktan bitmesi gerek bu faaliyetleri bitirmiş olacağız. Bunlar hepimizin, köylümüzün doğal olarak faydasına, daha rahat işlem görmesine, mülkiyetini artık daha rahat bir sayısal ortamda, santimetrekare bilmesine ve işlem yapılmasına isabet ediyor. İnşallah diğer çalışmalarda en hızlı biter ve bir sonraki tapu törenimizde artık Kulp ilçemizin, tüm köylerimizin, tüm vatandaşlarımızın tapularını ellerinde görmüş olmak isteriz” diye konuştu.Konuşmaların ardından kadastro çalışmalarında emeği geçen görevlilere plaket takdim edilirken, tapular da hak sahiplerine verildi. Tören, verilen ikramın ardından sona erdi.