1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp'ta polis esnafa broşür dağıttı
Kulp'ta polis esnafa broşür dağıttı

Kulp'ta polis esnafa broşür dağıttı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, hırsızlık, dolandırıcılık ve sahte paraya karşı esnafa broşür dağıttı.

A+A-
Kulp İlçe Emniyet Amirliği Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği'ne bağlı ekipler, ilçe esnafını tek tek gezerek, hırsızlardan korunma yöntemlerinin ele alındığı, dolandırıcılık olayların önlenmesine yönelik tedbir ve sahte para konularının işlendiği broşürler dağıtarak esnafı bilgilendirdi. Dağıtılan broşürlerde, "Dolandırıcılık amaçlı kendisini telefonda polis, savcı, hakim veya başka bir kamu görevlisi olarak tanıtan ve para talebinde bulunan şahıslara kesinlikle itimat etmeyiniz. Biliniz ki polis, savcı veya başka herhangi bir kamu görevlisi sizden kesinlikle para talebinde bulunmaz.
 
Dolandırıcılık amaçlı cep telefonlarına bilinmeyen numaralardan hediye kontör, beyaz eşya, cep telefonu ve para puan kazandınız şeklinde gelen mesajlardaki numaralar aramamaya ve iletişim kurmamaya dikkat ediniz.Dolandırıcılık amaçlı İkametlere gelerek ya da telefon ile kendisini vakıf ya da sosyal yardımlaşma derneğinde çalışan olarak gösterip para ya da kimlik bilgilerini isteyen şahıslara dikkat ediniz ve durumu vakit geçirmeksizin 155 polis imdat hattına bildiriniz. İş yerinize alarm sistemi taktırınız. İş yerinize kamera sistemi taktırınız. İş yerinizde bulunan çelik kasanın anahtarını mutlaka üzerinizde taşıyınız. İş yerinizi hırsızlığa karşı sigorta ettiriniz. İş yerleri kapılarına kilit takılması ve camlarının kepenk ve demir parmaklık ile muhafaza altına alınmasına dikkat ediniz. Mahalle sakinleri olarak şüpheli gördüğünüz şahıslan vakit kaybetmeksizin 155 polis imdat hattına bildiriniz. İş yerlerinde masa ve tezgah üzerinde değerli eşyalarınızı bırakmayınız.İş yerlerine giriş ve çıkışların tek kapıdan yapılmasına dikkat ediniz" ifadelerine yer verildi. 
 
İş yerlerine takılan kamera ve alarm sistemlerinin önemine vurgu yapılırken, sahte paranın nasıl tespit edilebileceği yönünde de bilgiler verildi. Broşür dağıtımı sırasında polisler, esnafların dilek ve şikayetlerini dinledi.Öte yandan ekipler, şüpheli bir durum veya şahıslarla karşılaşıldığında hemen 155 polis ihbar hattının aranmasını istedi.
 
(MT-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT