1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp'ta Orman köylüsüne milyonluk piyango
Kulp'ta Orman köylüsüne milyonluk piyango

Kulp'ta Orman köylüsüne milyonluk piyango

DİYARBAKIR- Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2014 yılında yüzlerce hektarlık alanda 314 bin 500 sedir, badem, meşe palamudu, Antepfıstığı, dut, ve ceviz fidanları toprak ile buluştu.

A+A-
Orman köylerinde hane başına eşit bir şekilde fidan dağıtımı yapılacağını belirten Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, orman köylüsünün bu ağaçlardan milyonlarca liralık gelir elde edeceğini açıkladı.
 
Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada "Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü'müzce Kulp ilçesi İslamköyü , Narlıca ve Akdoruk köylerinde bulunan Kurumumuza ait ağaçlandırma sahalarına 70 bin adet sedir, 100 bin adet badem ve 71 bin adet meşe palamudu ekimi yapılarak toplam 241 bin adet fidan toprakla buluşturulmuştur.
 
Diğer taraftan da Orman Genel Müdürlüğü'müzce son yıllarda uygulamaya konulan ve köylüye gelir getirici ağaçlandırma çalışmaları kapsamında İslamköy'de 130 dekar alanda 10 bin adet Antepfıstığı, Narlıca köyünde 350 dekar alanda 13 bin Antepfıstığı, bin adet dut, 6 bin adet badem, Akçasır köyünde 410 dekar alanda 8 bin badem, 4 bin adet Antepfıstığı, bin adet ceviz ve tuzla köyünde 240 dekar alanda 6 bin adet Antepfıstığı ve bin adet ceviz fidanı olmak üzere toplam bin 130 dekar alanda 50 bin adet çukur ekskavatör ile açılarak 50 bin adet tüplü Antepfıstığı, badem fidanı ve tüplü ceviz fidanı dikimi yapılmıştır.
 
Gelir getirici ağaçlandırma çalışmalarında amaç, ormanın toprak koruma, su koruma, erozyonu önleme, havayı temizleme gibi fonksiyonlarından istifade ederken aynı zamanda köylülerimize ekonomik olarak fayda sağlanması hedeflenmiştir. Gelir getirici ağaçlandırma Sahalarıköy yerleşim alanlarına yakın ve orman vasfında bulunan arazilerde kurumca köylülerin talebi yörenin iklim, toprak koşulları da değerlendirilerek uygun meyve veren türlerle yapılmaktadır. Gelir getirici tür ağaçlandırma sahaların da toprak işleme, fidan dikimi, ihata ve üç yıllık tamamlama dikimi ve bakımları kurumumuz tarafından yapılmaktadır.
 
Daha sonra Köyde İkamet eden hak sahiplerine ağaçların bakımını yapmak ve meyvelerinden istifade etmek üzere eşit oranda dağıtımı yapılmaktadır. Kulp ilçesinde yaygın olan ipek böcekçiliği çalışmaları için ücretsiz olarak halka 13 bin 500 adet dut fidanı dağıtılmış olup bilahare 10 bin adet tüplü badem fidanı Kulp Kaymakamlığı ile işbirliği yapılarak dağıtılacaktır. Dolayısıyla 2014 yılı sonu itibarı ile Kulp ilçesinde toplam 314 bin 500 adet fidan toprakla buluşturulmuş olacaktır. 2015 yılı programı kapsamında muhtarlıkların gelir getirici tür ağaçlandırma çalışmalarına yoğun bir talebi bulunmaktadır" denildi.
 
(MT-YRT-)

HABERE YORUM KAT