1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp'ta kadın merkezi açıldı
Kulp'ta kadın merkezi açıldı

Kulp'ta kadın merkezi açıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Kulp İlçe Belediyesi’nin kurduğu Zozan Eren Kadın Merkezi’nin açılışını yapan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, kadına yönelik şiddete karşı herkesin tavır almasını istedi.

A+A-

Kulp İlçe Belediyesi, Zozan Eren Kadın Destek Merkezi’ni hizmete açtı.

 

Turgut Özal Mahallesi’ndeki açılış törenine, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kulp Belediyesi Eş Başkanı Sadiye Süer Baran, DBP, HDP ilçe eş başkanları ile çok sayıda kadın katıldı. Kışanak, yapılan çalışmadan dolayı Kulp Belediyesi’ni kutladı.

 

Kadının söz hakkının olmadığı toplumlarda ilerlemenin de olmadığına dikkat çeken Kışanak, “Toplumun yarısını eve hapsederek, iradesizleştirerek ve baskı altına alarak işlevsizleştirirseniz toplumun yarısını felç etmiş olursunuz” dedi. 

 

“BURASI KADINLARIN İKİNCİ EVİDİR”


Kulp’ta kadınların evleri dışında gidebilecekleri çok fazla mekanın bulunmadığının altını çizen Kışanak, açılan kadın merkeziyle bunu bir nebze olsun sonlandırmayı amaçladıklarını, Zozan Eren Kadın Merkezi’nin kadınların ikinci evi olacağını söyledi. Kadın merkezinin birçok sorunun çözümüne katkı sunacağını ve kadınların bu merkezle daha fazla toplumsallaşabileceğini belirten Kışanak, merkezde kadın dayanışmasının örülerek güçleneceğini kaydetti. 

 

“HERKES ŞİDDETE KARŞI TAVIR ALSIN”


Kadına yönelik şiddetin bir insanlık suçu olduğunu, hiçbir onurlu insana ve topluma bu durumun yakışmadığını kaydeden Kışanak, kadına yönelik şiddete karşı herkesin tavır alması gerektiğini ifade etti. Çocuk yaşta evlilik, kuma, berdel, her türlü şiddet ve başlık parasının suç olduğunu hatırlatan Kışanak, bu tür olumsuz durumların hiçbir şekilde açıklanamayacağını dile getirdi. 


Konuşmaların ardından Kadın Merkezi, Zozan Eren’in ailesi ve Eş Başkan Kışanak tarafından hizmete açıldı. Açılışın ardından Kışanak ve kadınlar, merkezi gezerek, bilgi aldılar. 

 


(MT-MP-Y)

HABERE YORUM KAT