1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp'ta hemşireler günü etkinliği
Kulp'ta hemşireler günü etkinliği

Kulp'ta hemşireler günü etkinliği

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp İlçe Devlet Hastanesi tarafından, Hemşireler Günü nedeniyle öğretmenevinde bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan hemşireler stres atarak gönüllerince eğlendi.

A+A-

Hemşireler Günü etkinliğine Kulp Devlet Hastanesi yönetimi ile çok sayıda ebe ve hemşire katıldı.

Kulp'ta yılın hemşiresi seçilen Yağmur Araç'a plaketini takdim eden Kulp Devlet hastanesi Müdürü Nizam Ateş, hemşireler ve ebelerin sağlık sektörünün vazgeçilmez çalışanları olduğunu söyledi. 

Ateş, "İnsanlar yardıma en fazla ihtiyaç duydukları anlarda canlarını hemşirelere ve ebelerimize emanet etmektedir. Canla başla çalışan, insanlığın ve insan sağlığının önemini kavrayan, değerli hemşirelerimizin, ebelerimizin gününü kutlayarak başarılarının devamını diliyorum" dedi.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı hemşire Gözdesu Başkurt yaptı.

Başkurt, "Hemşireliğin tarihi kadının şifa verici tarihiyle başlamaktadır, ilk profesyonel hemşireliğin 1854-1856 yılları arasında Kırım Savaşı'nda Florence Nightingale ile başladığı kabul edilmektedir. İlk olarak dünyada 1954 yılından beri, ülkemizde de 1964 yılında beri Hemşire Florence Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs, Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik, tarihi çok eskilere dayanan, temelinde insan saygı, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş kutsal bir meslektir.

Bu kutsal meslek geçmişten günümüze tıp biliminde ilerlemesi ile çok önemli aşamalar kaydetmiş, sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Hemşirelerimizin gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde, gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde önemli görevler üstlenmektedir.

Ülkemizin her köşesinde, köylerde ve kentlerde, kimi zaman zor şartlar altında vazifelerini özveriyle gerçekleştirmek halkımızın sağlığına hizmet etmektedirler. Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir.

Hemşireler, güç çalışma şartlarına rağmen ortaya koydukları disiplinli, özverili, sabırlı, hoşgörülü, şefkatli tutumları ile sağlıklı insan ve sağlıklı toplum oluşumunda sağlık ekibinin temel taşlarında oluşmaktadır" diye konuştu.

Program, pastanın kesimi ve canlı müzik dinletisinin ardından sona erdi.


(MT-YRT-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT