1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp'ta çöp toplama seferberliği
Kulp'ta çöp toplama seferberliği

Kulp'ta çöp toplama seferberliği

DİYARBAKIR- Barış ve Demokrasi Partisi'nden (BDP) Diyarbakır'ın Kulp İlçe Belediye Eşbaşkanları olarak seçilen Metin Dinar ve Sadiye Süer Baran'ın ilk icraatı ilçede çöp toplama kampanyası başlatmak oldu.

A+A-

Belediye bünyesinde 'Daha Güzel ve Daha Temiz Bir Kulp İçin El Ele' ismiyle başlatılan kampanya Belediye Eşbaşkanları Metin Dinar ve Sadiye Süer Baran ile birlikte belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, esnaf ve vatandaşların katılımıyla start verildi.

Temizlik kampanyasındaki hedefin temiz bir ilçe ortaya çıkarmak olduğunu belirten Eşbaşkanlar Metin Dinar ve Sadiye Süer Baran, "Bugün çevre temizleme günü, her şeyin başında temizlik gelir. İmanı olan temiz olur. Temizlik konusunda daha duyarlı olmalıyız ve herkesi duyarlı olmaya davet etmeliyiz. Temizlik, sadece kampanyalarla sınırlı kalmamalı. Çalışmalar kapsamında bütün ara sokaklar ve mahallelerde çöp bidonlarımız olacak. Vatandaşlarımız çöplerini çöp bidonlarına bırakmalıdır, herkes kendi evinin önünü temizlediği zaman yine her esnaf kendi iş yerinin önünü temizlediği zaman ve güzel bir görünüm verdiği zaman Kulp daha güzel ve temiz olacaktır, halkımızdan istediğimiz çöp araçlarımız gezdiği zaman çöpleri zamanında teslim etsinler ve dağınık bir şekilde çöpleri sağa sola bırakmasınlar.

Düzenlediğimiz bu çöp toplama etkinliği halkımıza güzel bir örnek teşkil edecektir. Temiz ve güzel bir Kulp için bizler bilinçli olmalı ve çevremizi bilinçlendirmeliyiz. Özelikle ilçe merkezinde hayvancılıkla uğraşan ve geçimlerini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlarımızın daha duyarlı olmaları gerekir ve hayvanlarını başıboş olarak cadde ve sokaklara bırakmamaları gerekir.

Hayvan artıklarını düzenli bir şekilde çöp bidonlarına bırakmaları gerekir. Biz hayvan beslemeyin demiyoruz, ama hayvan beslerken de ilçe halkına zarar vermeden cadde ve sokaklara bırakmadan beslenmelidir. Biz temizlik makineleri getirmeyi düşünüyorduk ancak hayvanların bırakmış oldukları pisliklerden dolayı temizlik makineleri bu hayvan pisliklerinden dolayı rahat bir biçimde temizliği yapamayacak durumadır, bu günden itibaren ilçe merkezinde dolaşan başıboş hayvanları toplayacağız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından belediye eşbaşkanları ve toplanan heyet sokaklarda çöp topladı. Büyük bir titizlikle ellerinde poşetlerle yerlere atılan çöpleri toplayan eş başkanlar ile birlikte belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları, ilçe esnafı ve vatandaşlar merkez Eski Mahalle'den başlayarak, Yenimahalle ve Turgut Özal Mahallesi'nin ana cadde ve sokaklarında dolaşıp çöp topladı. Esnaf ve mahalle sakinleri ilçede ilk defa belediye başkanı katılımıyla çöp toplanmasını görmenin şaşkınlığını yaşadıklarını söyledi.

(MT-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT