1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp'ta bağ belleme dönemi başladı
Kulp'ta bağ belleme dönemi başladı

Kulp'ta bağ belleme dönemi başladı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı köylerde tarımla uğraşan vatandaşlar, daha fazla verim elde etmek için bağlarını bellemeye başladı.

A+A-

Bağ sahibi Mahsun Uğur, her yıl bahar mevsiminde belleme çalışmalarını yaptıklarını belirterek, bu dönemde yapılan bellemenin verimi artırdığını söyledi.

Uğur, "Kışın geride bıraktığı izleri taşıyarak iyi bir bakıma ihtiyaç duyulan bağda belleme dönemi başladı. Gerek havaların ısınmasından, gerekse bitkilerin gelişme dönemine girmesi nedeniyle bağdaki doğal örtüye en iyi yetişme ortamını sağlamak gerekir" dedi.


Hanifi Türk adlı çiftçi ise bu yıl üzüm başta olmak üzere meyve rekoltesinde önemli bir artış beklediklerini söyledi. Türk, "Bu yıl yağışlar yeterince yağdı ve don olayı yaşanmadı. Yağan yağışla birlikte toprakta iyice doyunca inşallah verim de iyi olacak.

En azından bizim umutlarımız bu yönde. Geçen yıl verimde iyi bir rekolte elde edememiştik. Özelikle 30 Mart 2014'te oluşan don olayında tüm meyveler zarar gördü. Yani yaptığımız tüm emekler heba oldu. Ancak bu yıl havalar çok iyi gidiyor, umudumuz son ayda dolunun yağmamasına kaldı. İnşallah emeğimizin karşılığını alacağız" diye konuştu.


(MT-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT