1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kulp suya kavuşuyor
Kulp suya kavuşuyor

Kulp suya kavuşuyor

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten 4 yıldır yapımına bir türlü başlanamayan Kulp İçme Suyu Projesi'nin hayata geçmesi için çalışmaların sonuna gelindiğini söyledi.

A+A-

Yaklaşık 6 milyon liraya mal olacak proje için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, DSİ Bölge Müdürümüz Okan Bal, İlçe Başkanımız Veysel Çelik ve ilgililerle sürekli diyalog halinde olduklarını belirten İçten: “Biz Ak kadrolar olarak hiçbir zaman hizmette din, dil, ırk ayrımı yapmadık. Hizmette bize burası oy verdi, şurası oy vermedi' şeklinde hesaplarla hareket etmedik. Bizim için Kulp ilçesi ne kadar önemliyse diğer ilçelerimiz de aynı derecede önemli” dedi.

Milletvekili olduğundan bugüne Meclis çalışmalarından kalan zamanı seçim bölgesinde geçiren Cuma İçten verdikleri sözlerin her zaman arkasında olduklarını belirterek, “Kulp Halkına bir szö vermiştik. İlçenin içme suyu problemi adeta yılan hikayesine dönmüştü.  Göreve gelir gelmez bu konuda çalışmalar başlattık. Aldığımız numuneleri tahlil ettirdik. Su her ne kadar temiz gözük se de renginde ciddi sıkıntılar vardı. Bu böyle olmaz dedik. Hemen su arama çalışmalarına başladık. Çok şükür Allah'ın da izniyle Kulp Halkına rahat nefes aldıracak su kaynaklarını bulduk. Belediye Başkanları ilçenin sorunlarıyla ilgilenmiyor diye bizim de kayıtsız kalma lüksümüz yok” diye konuştu.

MUSLUKLARDAN TER TEMİZ SULAR AKACAK

Bu projeyle ilçenin 2045 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacağını ifade eden İçten, “Projenin gerçekleştirilmesi ile ilçenin kuzeyinde 1355 m kotlarında yer alan Gelikasa Kaynaklarından alınacak su,  yapılacak 19,5 km uzunluğunda iletim hattına çelik borular döşenerek,   Kulp ilçe merkezine getirilecek. Ayrıca, Merkezde 1500 m3 lük içme suyu deposu yapılacak. Yürüttüğümüz bu çalışmalarla inşallah Kulp Halkı bu yılın sonunda ya da 2014 yılının başında tertemiz sularına kavuşacak. Ayrıca Belediyelerin Su ve Kanalizasyon Altyapı (SUKAP) ile Diyarbakır'ın önümüzdeki 100 yılda su problemi kalmayacak. Her kolaylığı yapan iktidarımız SUKAP ile belediyelere destek olmayı sürdürecek. Düşünsenize, proje ihale bedelinin KDV dahil yüzde 50'si BELDES ödeneğinden hibe olarak geriye kalanı ise, İller Bankasınca kredilendirilmektedir. Ak Parti olarak yıllık değil, asırlık projeler üretiyoruz ” dedi.
 

HABERE YORUM KAT