1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kulp ilçesinde iki aile barıştı
Kulp ilçesinde iki aile barıştı

Kulp ilçesinde iki aile barıştı

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Alaca köyünde arazi anlaşmazlığı yüzünden aralarında husumet bulunan Aydın ve Demirtoy aileleri, kanaat önderleri tarafından barıştırıldı.

A+A-

Kulp'a bağlı Alaca köyünde arazi anlaşmazlığı yüzünden Aydın ve Demirtoy aileleri arasında 4 yıl süren husumet kanaat önderleri, aile büyükleri ve bürokratların çabalarıyla barışla sonuçlandı. İki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle üç dört defa kavga edilmiş ve iki aileden birçok kişi yaralanmıştı.

4 YIL SÜREN KAN DAVASI

Demirtoy ve Aydın aileleri arasındaki bu husumetin kan davasına dönüşmesini engellemek için Kulp İlçe Kaymakamı Mehmet Maraşlı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Orhan Yurdakul, Kulp İlçe Belediye Başkanı Mehmet Nesim Şimşek ve kanat önderleri yoğun çaba sarf ederek iki aileyi barıştırmak için seferber oldu. Barış görüşmelerine ikna olan iki aile tarafsız bölge olarak seçilen konuklu köyünde bir araya getirildi. Kaymakam Maraşlı burada yaptığı açıklamada, "İlçemizde temennimiz bu gibi durumların yaşanmadan husumetlerin hukuki yollarla çözülmesi, yöredeki ileri gelenlerin araya girerek bu gibi sorunların çözülmesi inşallah bu barış başka sorunlu aileler için barışmaları için vesile olur" dedi.

HUSUMETE SON VERİLDİ

Belediye Başkanı Mehmet Nesim Şimşek ise, iki aileyi barıştırmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Barışarak aralarındaki husumete son veren Aydın ile Demirtoy ailesine teşekkür eden Şimşek, "Gün birlik beraberlik günü, gün kardeşlik günü el ele verip barış ve huzur içerisinde yaşamalıyız. Husumet davalarında ölüm acı ve göz yaşından başka bir şey yok.Tüm insanların güler yüz içerisinde bir arada yaşamalı" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından iki aile el sıkışıp barıştı.

HABERE YORUM KAT